Blokowanie niepokornych użytkowników

Zanim napiszesz swojego piewrszego posta - zobacz jakie panują zasady na forum. Jeśli coś nie działa to w tym dziale możesz opisać problem. Jeśli wszystko działa to też możesz tu napisać jakiś tekst pochwalny ;)

Moderator: łosiu

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Blokowanie niepokornych użytkowników

Post autor: fizyk » śr 05 lis 2014, 10:24

Tak sobie myślę, czy zasada kasowania treści nowego użytkownika bez awatara i powitalni nie jest zbyt surowa. W końcu treść sama w sobie nie jest niczemu winna co więcej, może być całkiem mądra i pożyteczna. Czy nie lepiej byłby np blokada użytkownika na pisanie, aż nie uzupełni danych i wtedy PM do moderatora i blokada usunięta?

Wchodząc na forum nie widać (na pierwszy rzut oka) żadnego regulaminu (nie pamiętam jak to jest w trakcie rejestracji). Co prawda pierwsze dwa działy: "Powitalnia - tu piszemy swojego pierwszego posta" oraz "Zasady pisania oraz działanie forum" są, ale przecież nie mam obowiązku czytać ich nagłówka oraz opisu, mogę iść do każde innego działu od razu, tym bardziej, że nic mnie od tego nie powstrzymuje.

Wg mnie, zasady nie są jasne, a powoływanie się na nie i tak drastyczne metody jak kasowanie postów to moim zdaniem trochę przegięcie. Zasady powinny być jasne i odpowiednio wyłożone, teraz to jest tak, że użytkownik musi się trochę domyślić i jeśli tego nie zrobi, to klops.

Można wprowadzić rozwiązanie systemowe - jeśli użytkownik ma 0 postów i jest zalogowany, ukryć można wszystkie inne działy oprócz pierwszego, który to zobowiążę go do wejścia tam, napisania i zapoznania się z zasadami. Po tym odblokowuje się pozostała część wpisów.

PS udało mi się zostać nie skasowanym, choć swojego pierwszego posta (bez awatara i powitalni) zostawiłem pod postem Iwana i on nawet odpowiedział!, bez konsekwencji :). Nie pamiętam, czy sam z siebie uzupełniłem to, czy gdzieś potem wpadł mi w oko regulamin, czy zobaczyłem marny los któregoś kolejnego nowego użytkownika po mnie. No ale z własnego doświadczenia wiem, że to jest bardzo łatwo przegapić.
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
łosiu
Administrator
Reputacja: 93
Cyfra: 38
Licencja: CPL(A)
Kontakt:

Re: Blokowanie niepokornych użytkowników

Post autor: łosiu » śr 05 lis 2014, 10:46

Jako że ja kasowałem dzisiejszego posta to się wypowiem.

To forum od zawsze było i będzie moderowane (a przynajmniej tak mi się wydaje :), kiedyś wymagana była aktywacja konta przez admina, i były przypisywane uprawnienia dla poszczególnych grup, które czasem miały większy, czasem mniejszy wjazd do poszczególnych działów.

Pewnego dnia Iwan zdecydował się forum "otworzyć".

Ja, na jakimkolwiek forum zanim napisałem, zapoznawałem się z jego regulaminem, bo fora mają regulaminy. Każde jakiś ma.
Jeżeli ktoś nie ma ochoty nawet zajrzeć do 2 wątków celem zapoznania się z panującymi tu zasadami czy obyczajami, no to nie uważam żebym wobec takiego użytkownika postąpił zbyt surowo.

To naprawdę nie są jakieś kosmiczne wymagania, a jeżeli ktoś nie szanuje nas, to dlaczego mam traktować taką osobę jakoś specjalnie?
Usunąłem treść i wysłałem ostrzeżenie, jeżeli użytkownik pojawi się ponownie, może zastosuje się, a może już więcej nie wróci...
pain is temporary... quitting lasts forever...
http://latasie.pl

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość

Post autor: fizyk » śr 05 lis 2014, 10:54

Zgadzam się, że regulamin się czytać powinno, ale szczerze, czy robicie tak z każdym serwisem na który się rejestrujecie?

Zastanawia mnie tylko, czy wymiar kary nie jest zbyt surowy. Można zniechęcić taką osobę, a niepokorny nie znaczy, że bez użyteczny - być może wniósłby istotny wkład w treść forum, a tymczasem może już nie wrócić. W internecie jest wiele wiele miejsc, to forum jest tylko jednym z nich, nie zniechęcajcie ludzi do zostawania na nim bo pójdą sobie gdzieś indziej, takie działania mogą się obrócić przeciwko forum.

Awatar użytkownika
łosiu
Administrator
Kontakt:

Post autor: łosiu » śr 05 lis 2014, 11:02

Ja przed pisaniem postów na jakimkolwiek forum zawsze czytam regulamin.

Czy nie wróci?.... może wróci żeby chociaż sprawdzić czy ktoś odpisał na posta, albo będzie czekał tylko na maile na adres który w poście umieścił.
Może przeczyta ostrzeżenie, zaloguje się, przywita się w powitalni, wstawi avatara i napisze raz jeszcze posta...

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość

Post autor: fizyk » śr 05 lis 2014, 11:41

Jeśli post by był na dwie linijki to może tak, ale jeśli np napisał ciekawy esej na dwie strony A4 na temat bezpieczeństwa skoków, i akurat nie miał jego kopii, to ja chyba bym machnął ręką, dał sobie spokój i znalazł inną piaskownicę, w której nie niszczą moich zamków z piasku.

To jest jednak trochę jak piaskownica, z tymi zasadami. Na wielu forach nie ma takich wymagań, żyją i mają się świetnie, włącznie z dużą bazą mniej lub bardziej anonimowych użytkowników. Przedstawić się i pokazać facjatę mogę, kiedy idę z Wami na piwo. A forum internetowe to miejsce, gdzie chcę wymieniać informacje a nie koniecznie dzielić się tym jak wyglądam i kim jestem. Ja szukam tu informacji a nie przyjaciół. Jeśli takowych znajdę to tylko skutek uboczny.

Ja tu jestem i akceptuję te zasady, choć szczerze mówiąc, patrząc na większość awatarów, potknąłbym się o Was na ulicy i tak bym nie rozpoznał - zdjęcia są małe, kiepskiej jakości, opakowani w kombinezony i kaski - jednym słowem, g*wno widać i tak (nikogo nie nazywam g*wnem, to tylko taka forma ekspresji). Czepianie się o brak awatara to taka burza w szklance wody.

Na większości forów, nowi witają się w swoim pierwszym poście:
Cześć, to mój pierwszy post ale forum obserwuje od dwóch lat.
Mam problem... chciałbym się dowiedzieć co myślicie o...
Pozdrawiam,
niepokorny user
wszystkim to odpowiada, jak ktoś się nie przywita to też tragedii nie robią.

Dla mnie przywitalnia to taki abstrakcyjny twór, świeci się na pomarańczowo głównie, wchodzę tam jak już mi się totalnie nudzi i po to, by ikonka wróciła do niebieskiej.

Nie chcę robić rewolucji, wyrażam swój pogląd. To jest forum Iwana i on decyduje, ale dobrze by było wiedzieć co inny myślą o tym. Jeśli większość popiera to to jest OK i nie ma tematu, ale jeśli nie, to może czas pomyśleć nad zmianami bardziej odpowiadającymi innym. Inaczej zostanie z tego tylko taki prywatny folwark, z ręką Iwana i jego moderatorów z karcącą ręką ponad wszystkim, czekającą aby spaść na nieświadomych nowych. Internet ma swoje prawa, nie da się tam przenieść wszystkich zasad z życia codziennego, choćby nie wiem jak miłe i koleżeńskie one były.

Moja opinia jest taka jak wyżej, nie ma co więcej rozpisywać się o tym, jeśli inni popierają mnie lub nie, mogą się wypowiedzieć. Myślę, że na razie czas kończyć to, nic więcej nie wniosę, a jak pojawi się coś nowego to się odezwę w tym temacie.

Miłego dnia!

Awatar użytkownika
Cuba
Cool gość
Reputacja: 91
Cyfra: 3300
Licencja: D-BPA

Post autor: Cuba » śr 05 lis 2014, 13:18

fizyk pisze:...
Można wprowadzić rozwiązanie systemowe - jeśli użytkownik ma 0 postów i jest zalogowany, ukryć można wszystkie inne działy oprócz pierwszego, który to zobowiążę go do wejścia tam, napisania i zapoznania się z zasadami. Po tym odblokowuje się pozostała część wpisów....
To jest dobry pomysł na moje.
live fast die young.

Awatar użytkownika
Konstanty
Cool gość
Reputacja: 17
Cyfra: 55

Post autor: Konstanty » śr 05 lis 2014, 18:09

Nie robię tak przy każdym serwisie na jaki wejdę. Robię tak przy każdej stronie, na jakiej chce pisać. Proste. Poza tym to nie forum "zapytaj", skupia się na jednej rzeczy i tematów dookoła tego. W tym wypadku skydiving.
Jak dla mnie zasady trzeba mocniej wyłożyć na środku. Rozwiązanie podane wyżej jest świetne.

Awatar użytkownika
Pawel P
Nielot
Reputacja: 5
Cyfra: 150
Licencja: USPA-B
Kontakt:

Post autor: Pawel P » śr 05 lis 2014, 18:33

Tez sądzę że ten pomysł rozwiązał by wiele niepotrzebnych sporów i upomnień.

Awatar użytkownika
Ula Ursula
Maniak
Reputacja: 21
Cyfra: 1999
Licencja: D-031281
Kontakt:

Post autor: Ula Ursula » czw 06 lis 2014, 08:52

Hej Fizyk:) Kwestia awatara to nie do konca w zalozeniu miala byc autoprezentacja facjaty w celu rozpoznania na ulicy. Nie chodzi o zdjecie do paszportu z lewym uchem. Wstawienie wlasnego zdjecia, nawet slabej jakosci, zaczynalo miec jakies takie dzialanie na wlasciciela, ze zaczyna zastanawiac sie troche bardziej nad tym, co napisze, niz jesli w ramach awatara ma np. dwa bujajace sie cyce.

Empirycznie udowodnione, im mniejsza anonimowosc, tym wyzszy poziom szacunku do innych i refleksja przed obrzuceniem kogos błotem. To forum istnieje juz prawie 8 lat, przechodzilo rozne fazy i ma samych realnych uzytkownikow w calkiem sporej ilosci. Nie ma tu trolli, ani przykrych pyskówek, tak pięknie generujacych niegdys ruch na nieistniejacych juz innych forach.

Wraz z rozwojem roznych technologii warto siegnac po interesujace rozwiazania. Calkowite "odczlowieczanie" forum jednak moze sprawic, ze bedzie to ot, jakies tam kolejne forum na jakis temat. To, ze panuja tu tez jakies niepisane do konca (albo moze nie do konca jasno wylozone zasady) tez stanowi o specyficznym klimacie zalogowanej tu spadochronowej "rodziny", wywodzacej sie z Klubu Atmosfera, obecnie otwarte dla wszystkich sympatykow tego sportu.

Da sie jakos polaczyc przyjemne z pozytecznym?...
http://www.skokiwhiszpanii.pl
http://www.skydiveatmosfera.com/
Polska baza spadochronowa w Hiszpanii, AFF caly rok z 5000 m. Jump in the sun!

Awatar użytkownika
Habibi
Cool gość
Reputacja: 11
Cyfra: 58

Post autor: Habibi » czw 06 lis 2014, 12:42

fizyk pisze:Można wprowadzić rozwiązanie systemowe - jeśli użytkownik ma 0 postów i jest zalogowany, ukryć można wszystkie inne działy oprócz pierwszego, który to zobowiążę go do wejścia tam, napisania i zapoznania się z zasadami. Po tym odblokowuje się pozostała część wpisów.
To jest bardzo fajny pomysł ;-)

A co do tematu ode mnie to przynajmniej z mojej strony nie jest tak, że wywalam posty wszystkich jak nie było Powitalni i Avatara. Często taki użytkownik dostaje tylko ostrzeżenie, gdyż poruszył ciekawy temat i szkoda by było tak wyrzucić to do śmieci. Nawet kiedy ktoś dalej nie uszanuje zasad to się takiego delikwenta banuje, a temat zostaje dla nas. Ale np w sytuacji jak ostatnio kasowałem post to był to zwykły spam. Ktoś się zalogował, wrzucił jakieś info/reklamę o wyjazdach studenckich na sylwestra i pewnie już nigdy by tu nie wszedł lub ewentualnie na chwile sprawdzić tylko, czy ktoś coś odpisał. To jest po prostu chamska reklama na jaką na naszym forum nie ma i nigdy nie było miejsca.
Wszystko zależy od sytuacji ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Maja
Cool gość
Reputacja: 8
Cyfra: 220
Kontakt:

Post autor: Maja » czw 06 lis 2014, 21:51

fizyk pisze:Jeśli post by był na dwie linijki to może tak, ale jeśli np napisał ciekawy esej na dwie strony A4 na temat bezpieczeństwa skoków, i akurat nie miał jego kopii, to ja chyba bym machnął ręką, dał sobie spokój i znalazł inną piaskownicę, w której nie niszczą moich zamków z piasku.
Ci, którzy wstawiają post bez awatara i wcześniejszego przywitania to nie są osoby, które od razu chcą przekazać coś ciekawego :) Zwykle są to posty o sprzęcie do sprzedania lub pytania początkujących, typu jak zacząć skakać.

Ale masz rację, że dla niektórych zasady mogą nie być jasne, bo na większości forów nie ma takich zasad. I też mi się podoba rozwiązanie systemowe, które zaproponowałeś.

Awatar użytkownika
łosiu
Administrator
Kontakt:

Post autor: łosiu » pt 07 lis 2014, 00:50

@fizyk, Ty widzę ogarniasz temat i jesteś w stanie zmodyfikować forum

@iwan, skoro pojawiło się głosów kilka, to może np. do odczytu dać prawo wszystkim, aktualnym użytkownikom można dać dodatkowo prawo do pisania, a nowym do pisania tylko powitalnię . moderatorów jest kilku, może będą mogli zmienić uprawnienia dla nowych z RO na RW.

@fizyk, jak to wygląda z technicznego punktu widzenia? ja forum przeglądam regularnie więc moge zmieniać uprawnienia nowym userom.

ps.
wysłano z nowego mobilnego interfejsu :)

Awatar użytkownika
Famas
Cool gość
Reputacja: 73
Cyfra: 91
Licencja: B

Post autor: Famas » pt 07 lis 2014, 07:10

Ula Hiszpania pisze:Hej Fizyk:) Kwestia awatara to nie do konca w zalozeniu miala byc autoprezentacja facjaty w celu rozpoznania na ulicy. Nie chodzi o zdjecie do paszportu z lewym uchem. Wstawienie wlasnego zdjecia, nawet slabej jakosci, zaczynalo miec jakies takie dzialanie na wlasciciela, ze zaczyna zastanawiac sie troche bardziej nad tym, co napisze, niz jesli w ramach awatara ma np. dwa bujajace sie cyce.

Empirycznie udowodnione, im mniejsza anonimowosc, tym wyzszy poziom szacunku do innych i refleksja przed obrzuceniem kogos błotem. To forum istnieje juz prawie 8 lat, przechodzilo rozne fazy i ma samych realnych uzytkownikow w calkiem sporej ilosci. Nie ma tu trolli, ani przykrych pyskówek, tak pięknie generujacych niegdys ruch na nieistniejacych juz innych forach.

Wraz z rozwojem roznych technologii warto siegnac po interesujace rozwiazania. Calkowite "odczlowieczanie" forum jednak moze sprawic, ze bedzie to ot, jakies tam kolejne forum na jakis temat. To, ze panuja tu tez jakies niepisane do konca (albo moze nie do konca jasno wylozone zasady) tez stanowi o specyficznym klimacie zalogowanej tu spadochronowej "rodziny", wywodzacej sie z Klubu Atmosfera, obecnie otwarte dla wszystkich sympatykow tego sportu.

Da sie jakos polaczyc przyjemne z pozytecznym?...

O i to mi się podoba. Ponieważ jest kultura na forum.
Quis ut Deus.

ODPOWIEDZ