Małe, duże i podwójnie zaplatane gumki

Dyskusje na temat sprzetu spadochronowego, na czym skaczecie, co sie sprawdza itp. Nie zamieszczac ogloszen kupno-sprzedaz.
Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Małe, duże i podwójnie zaplatane gumki

Post autor: iwan » sob 22 sie 2015, 20:34

Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość
Reputacja: 84
Cyfra: 130
Licencja: DFU C

Re: Małe, duże i podwójnie zaplatane gumki

Post autor: mathrick » pn 24 sie 2015, 23:43

Ryzykiem wynikającym z nie dość ciasnych gumek i wypadnięcia linek nie jest ich poplątanie, tylko twarde otwarcie kończące się potencjalnie kontuzją lub śmiercią. Nawet gdyby blokada paczki z podwójnych zaplotów zdarzała się 10x na każde twarde otwarcie wynikające z wypadnięcia linek (a nie zdarza się praktycznie nigdy), to i tak tak byłoby to rozsądną strategią. Jak mówi LeBlanc z PD, zablokowana paczka jeszcze nikogo nie zabiła, chyba że próbował na niej wylądować. A twarde otwarcie i owszem. Holowania i blokady są winą pilocika, nie gumek. Paczkę zawsze mogę wypiąć, ale ze złamanym karkiem to mi i najpiękniejsza czasza nie pomoże, więc zdecydowanie wolę słuchać porad PD w tej kwestii i pakować za ciasno raczej niż za luźno.

Awatar użytkownika
Tatjan
Maniak
Reputacja: 51
Licencja: SK D USPA D-31279

Post autor: Tatjan » wt 25 sie 2015, 07:16

Trzeba pilnować rozmiaru ; czyli właściwa gumka do właściwego wplotu. Guma ogólnie jest zdradliwa: za luźna może spowodować zejście, jak i nadejście. Rozmiar się liczy.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » wt 25 sie 2015, 08:41

nie wierzę, że Le Blank powiedział, że lepiej linki zaplatać podwójnie w za duże rozmiarowo gumki niż zaplatać je tak jak w instrukcji w gumki odpowiednie rozmiarowo
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Post autor: fizyk » wt 25 sie 2015, 12:11

Ja mam wszystkie gumki takie same, ale dwa ostatnie wploty, te gdzie mamy pojedyncze linki już i które zaplatam tylko raz, są trochę luźniejsze niż reszta (ale nie wypadają), która siedzi odpowiednio ciasno. Nigdy nie widziałem w tym jakiegoś problemu albo zagrożenia. W sumie następnym razem mogę zmienić te gumki na mniejsze. Pytanie, czy problem tyczy się takich zwykłych linek do czasz przejściowych jak moja (Silhouette 190) czy mówimy o cienkich linkach jak do czasz HP? Tam może być tak, że wszystkie wploty są podwójne, u mnie tylko dwa ostatnie byłyby ewentualnie podwójne.
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » wt 25 sie 2015, 17:02

Jeśli masz Sil 190, którą to czaszę znam, to wszystkie gumki powinny być małe, ale trend głosi, że mogą być duże i zaplecione dwa razy, albo bardzo duże i zaplecione 3 razy, albo gumki od weków babci zaplecione 9 razy. Bo małe tak trudno założyć, że trzeba jakoś pokombinować

Awatar użytkownika
Tatjan
Maniak
Reputacja: 51
Licencja: SK D USPA D-31279

Post autor: Tatjan » wt 25 sie 2015, 20:45

I od tubsów palce bolą.

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość

Post autor: mathrick » śr 26 sie 2015, 00:12

Nie powiedział, że duże podwójne lepsze, ale też nie powiedział, że gorsze. Natomiast z całą stanowczością stwierdził, że podwójne lepsze niż potencjalnie za luźne, i że nie widzieli jeszcze blokady z tego tytułu, a skaczą na różnych dziwnych kombinacjach które im klienci do sprawdzenia podsyłają. Ich pakowacze i skoczkowie robią duże podwójnie, a ich czasze są fabrycznie pakowane z małymi, nie dlatego że lepsze, tylko że małych nawet najleniwszy pakowacz nie spierdoli.

Awatar użytkownika
Jarzyn
Cool gość
Reputacja: 46
Cyfra: 1600
Licencja: D

Post autor: Jarzyn » czw 27 sie 2015, 20:08

iwan pisze:nie wierzę, że Le Blank powiedział, że lepiej linki zaplatać podwójnie w za duże rozmiarowo gumki niż zaplatać je tak jak w instrukcji w gumki odpowiednie rozmiarowo
Słyszałem to na własne uszy, rekomenduje podwójne wploty.

Awatar użytkownika
Jarzyn
Cool gość

Post autor: Jarzyn » czw 27 sie 2015, 20:22

Awatar użytkownika
skydiverek
Cool gość
Reputacja: 117
Cyfra: 1500
Licencja: USPA C

Post autor: skydiverek » czw 27 sie 2015, 20:55

Wróciłem niedawno po długim urlopie, zaglądam tu, widzę, że toczy się ciekawa dyskusja, więc standardowo dodam swoje ;-) :

Napiszę też na wstępie, ze NIC co piszę poniżej nie jest moją własną teorią, czy też wymysłem --- jest to tylko przytoczenie informacji z najbardziej renomowanych źródeł na świecie.

Prawda i wniosek końcowy jest taki, że luźne wploty zamykające (paczkę/osłonkę) przyczyniają się do twardych otwarć. Powtarza to PD na wielu filmach, od "BreakAway" począwszy, po ich filmy instruktażowe na YouTube. W dodatku, za tym stwierdzeniem stoi fizyka (wyjaśnienie niżej).

Luźne (zamykające) wploty na paczce od głównego mogą spowodować katastrofalne otwarcie rzędu trwacje ułamek sekundy i generujące 10-30 G (czyli od mega twardych otwarć, po dyskopatię kręgów szyjnych, do śmierci --- było wiele takich przypadków...). Niestety, często mega twarde otwarcie nie jest wiązane przez osobe układającą z ewidentnie za luźnymi wplotami i wymyśla się wtedy powody typu "bad body position" i inne. Owszem, powody mogą być inne, ale najpierw trzeba wyeliminować te najbardziej oczywiste.

(wszystkie odnośniki do filmów na dole maila, aby nie zakłócić ciągu czytania).

Chodzi o zjawisko "line-dump", a mianowicie to, że podczas ciągnięcia paczki przez pilocik, jeśli wploty zamykające paczkę wypadną (=linki wyślizgną się z gumek przedwcześnie), to czasza może opuścić osłonkę PRZED naprężeniem się linek. Wtedy, czasza może zacząć się napełniać, a slider zjeżdżać w dół, ZANIM linki się naprężą. I gdy już się naprężą, to mamy 1/3 czaszy napełnionej i slider w 1/3 drogi w dół i jest mega twarde otwarcie. Jest to pokazane na filmie "PD Packing", w ktorych najbardziej doświadczony skoczek doświadczalny z PD (Scott Miller) demonstruje to na ziemi. A tak (poniżej) wygląda to w powietrzu --- tak może ciągnąć ZŁOŻONY drag od Vectora2 --- linki "chcą" zostać z powodu inercji ze skoczkiem, a paczka chce podążać za dragiem, pilocikiem. Coś jak zryw obrusu --- zrywamy obrus, a szklanki zostają:
Yuck.jpg
TandemLineDump.jpg
Lekarstwem na to są ciasne i długie wploty linek. Co to znaczy ciasne? Scott Miller w "PD Packing" oraz założyciel/właściciel PD będący zarazem głównym inżynierem i projektantem czasz, John LeBlanc, w filmie "Hard Openings" mówi, że jest to około 6 kg. Więc, musisz umieć podnieść czaszę mającą powyżej 200 stóp za każdy z wplotów zamykających. Nie ważne jak to osiągniemy! Jeżeli uda nam się to osiągnąć jednym zaplecieniem dużych gumek, to jest OK! Chodzi o efekt końcowy. Zaplataj dowolnie, ale tak, żeby każdy z wplotów zamykających wyszedł dopiero przy sile siłą 6 kg.

Podwójne zaplatanie obejmuje też lniki z każdej strony (360 stopni), a pojedyncze tylko z góry.

Wploty powinny być też długie (6 cm), aby była równowaga sił, i żeby nie wypadły od samej inercji. Tu idealana sytuacja gdzie 25% + 25% = 50% (ale potrzebna jest specjalna paczka):
linestow.jpg
linestow.jpg (27.56 KiB) Przejrzano 5497 razy
--------------------------------

MITY obalane przez PD:

"Ciasne wploty mogą spododować holowanie paczki"

Zdanie PD z filmu o tytule "Mit wplotów - obalanie mitu, że podwójne oplatanie linek gumką powoduje holowanie paczki") (link poniżej):

"Wykonaliśmy dziesiątki, o ile nie setki tysięcy skoków, gdzie zawsze używaliśmy podwójnych wplotów i nigdy nie mieliśmy holowania paczki".

A wiec, bójmy się rzeczy które już się kiedyś wydarzyły! Jeśli masz właściwe gumki, to pilocik o właściwej sile je zerwie w przypadku zablokowanie się tego procesu z jakiegoś powodu. Najczęściej, powodem holowania paczek są: za małe pilociki, źle wyprodukowane pilociki, przetrzepane pilociki z tkaniny F-111.

Poza tym, jak już coś, to wolę holowanie paczki, niż mega twarde otwarcie po "line-dump". Mam holowanie paczki ---- wykonuję procedurę zamki->zapas. A line-dumpa mozesz nie przeżyć, stracić przytomność, być połamanym.

Trzeba dodać, że jeśli, tak jak 90% ludzi, mamy cienkie linki i często duże gumki na wplotach zamykających, to raczej MUSIMY podwójnie owinąć wplot linek gumką (albo użyć małej gumki) (zgodnie ze Scottem Miller z PD na filmu PD Packing poniżej), aby zagwarantować te 6 kg. NIE MOŻNA dopuścić do tego, aby czasza opuściła osłonkę PRZED naprężeniem się linek. Gwarantują to ciasne (6 kg) oraz długie (6 cm) wploty. (pilocik ciągnie około 50 kg w granicznej).

-------------------------------------

KOLEJNY MIT:
"Wploty zamykające nie muszą być ciasne, ponieważ nie są najważniejsze"

Wploty zamykające są najważniejsze, wystarczy spojrzeć na zapas --- tam zostawiono tylko wploty zamykające i zapasy się otwierają. Olano inne wploty, aby podczas małej szybkości paczka mogła się oddalić od ciebie (po splątaniu na czaszach, itp). Wploty zamykające są tym co trzyma paczkę w osłonce.

Jak więc BASE jumperzy skaczę ze sliderem i bez paczek? Ano mają zarówno "Tail Pocket", jak również wkładają slider w gumkę zamocowaną do linek czaszy (patrz poniżej na film Todd'a "BASE Parachute Slider Control" z największej firmy BASE'owej "BASE Parachute Slider Control"), tak, aby slider jak najdłużej został na górze czaszy, a linki były "wypluwane" z Tail Pocket po kolei, a nie na raz).

------------------------------------

"Są paczki bez gumek z lekko trzymającymi magnesami"

Tak, ale sprawdzają się tylko w małych czaszach, gdzie wszytsko mniej waży (w tym bardzo cienkie linki). Dodatkowo, na np Velocity, slider przyczepia się kapslami do czaszy w czterech miejscach. Poza tym, powstało wiele innych paczek bez większości wplotów, ale jednak UPT zostawiło dwa ostatnie wploty. Inna z kolei paczka ma sztywne "patyczki" zamykające ją.

Sam "line-dump" nie jest groźny, o ile slider nie zacznie zjeżdżać w dół, pozwalając czaszy zwiększyć swoją powierzchnię, PRZED naprężeniem linek. Stąd te gumki przytrzymujące slider przy czaszy, czy też kapsle.

ŹRÓDŁA:

PD: "Hard Openings" z założycielem PD Johnem LeBlanc:
https://www.youtube.com/watch?v=cVAoiLl2B6M

PD: "Jak zapobiegać twardym otwarciom"
http://performancedesigns.com/docs/hrdopn.pdf

PD: "Mit wplotów" obalany przez PD:
http://www.youtube.com/watch?v=4Nsca5add8g

PD: "PD Packing" ze Scottem Millerem:
http://vimeo.com/19308765

APEX: "BASE Parachute Slider Control - Direct and Indirect Control":
http://www.youtube.com/watch?v=nciajWdFd9c

PD: "Avoid Hard Openings with John LeBlanc"
https://www.youtube.com/watch?v=jLJdDXJ9qBI

Pozdro and soft openings ;-) !

Bartek Ryś

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość

Post autor: mathrick » pt 28 sie 2015, 00:15

Tak jeszcze nawiasem, PD sprzedaje koszulki z hasłem "Keep calm and double stow". Oni się naprawdę pod tym podpisują, w dosłownym sensie.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » pt 28 sie 2015, 09:23

Bartek, dałem Ci tylko +3 za tego posta. Tylko dlatego, że nie ma więcej na skali. Dokleiłem to, co napisałeś na forum do mojego wpisu na blogu spadochronowym. Dziękuję

Zwróćcie uwagę, że w tandemie zastosowano normalne gumki, a nie tandemowe, które są dwa razy grubsze. Widzę, że gumki tandemowe leżą nieruszane, a układacze zakładają te średnie. Ogólnie układacze (a za nimi skoczkowie) używają tylko tych średnich. W miejsce małych robią podwójne oplatanie i w miejsce dużych robią podwójne oplatanie. W instrukcjach układania jest inaczej.
Wobec tego krucjatę "double stow" odbieram jako utratę wiary (kolejną) w rozsądek skoczków. Lepiej zaplatajcie podwójnie bo i tak nie będziecie używali prawidłowych gumek. Mniej złego będzie jeśli już będziecie tak robili niżbyście używali średnich gumek do wszystkiego i nie zaplatali podwójnie.
Pozostanę jednak przy prawidłowych rozmiarach, tak jak w instrukcji. Od parudziesięciu lat to działa, choć jak nie będę miał małej gumki pod ręką, to oczywiście, bez wahania - szczególnie po takim wpisie Bartka - zaplotę podwójnie i nie będę się denerwował podczas skoku, że coś jest źle :)

Awatar użytkownika
Jarzyn
Cool gość

Post autor: Jarzyn » pt 28 sie 2015, 10:15

Jednen rozmiar gumek ułatwia logistykę na strefie, z tego co słyszałem od gości z UPT to tandemowe gumki tylko do dacronowych linesetow do reszty zwykła i podwójny wplot

Awatar użytkownika
Kocur
Nielot
Reputacja: 6
Cyfra: 900

Post autor: Kocur » pt 28 sie 2015, 14:46

John wspomniał o tym również na swoim wykładzie w tym roku na Sympozjum PIA. Więc to na pewno oficjalne stanowisko.
To samo usłyszałem od fabrycznego układacza z PD podczas rozmowy po wykładzie z układania.

ODPOWIEDZ