Wybór akustyka

Dyskusje na temat sprzetu spadochronowego, na czym skaczecie, co sie sprawdza itp. Nie zamieszczac ogloszen kupno-sprzedaz.
Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Wybór akustyka

Post autor: fizyk » pn 18 lip 2016, 22:04

Koledzy spadochroniarze,

porady bym chciał zaciągnąć. Nadszedł czas zakupu akustyka. Kolega doświadczony polecił mi Protracka, ale z nimi ciężko aby dostać, zacząłem też myśleć na innymi konfiguracjami, i oto moje pomysły, z uzasadnieniem wg moich rozważań:
  1. Protrack - trzy wysokości alarmowe, wbudowany logbook, cena ok 280€
  2. Viso 2+ + Optima 2 - Viso daje mi logbook, Viso 2+ daje mi trzy alarmy dla otwarcia spadochronu oraz trzy alarmy dla lotu na czasze, cena ok 245€ + 230€ = 475€
  3. Viso 2+ + Quattro - Viso daje mi logbook jak wyżej, Quatro... no własnie, cztery alarmy, ale czy coś więcej?, cena ok 245€ + 230€ = 475€
Największy problem mam z różnicą między Optima i Quattro, czy jest coś poza tym, że Quatro ma cztery a nie trzy alarmy? Optima 2 ma ten pulsujący ton między drugi ma trzecim alarmem, na czym on polega i do czego się przydaje?
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
Cuba
Cool gość
Reputacja: 91
Cyfra: 3300
Licencja: D-BPA

Re: Wybór akustyka

Post autor: Cuba » sob 23 lip 2016, 01:08

Protrack
Oprocz 3 alarmow w czasie freefall'u, posiada jeden bardzo ciekawy alarm na czaszy a mianowicie syrene: jezeli przekroczymy jakas tam predkosc vertykalna (nie chce sklamac wiec powiem ze nie wiem dokladnie ile m/s) zaczyna wyc jak oszalaly. Przydaje sie to do swoopowania, mi np. mowi to ze bedzie pelna epa przy ladowaniu bo dobrze napedzilem czaszunie w zakrecie przed wyplaszczeniem lotu nad sama ziemia.
Dla statystykowych onanistow Protrack jest wymarzonym urzadzeniem gdyz oprocz logow dot. daty, kolejnego skoku, wysokosci wyjscia posiada info srednich predkosci we freefall'u, czasu we freefall'u, wysokosci otwarcia itp.

Quattro
Cztery sygnaly we freefall'u przydaja sie w niewielu rodzajach skokow. Doczytalem opinie ze jest to bardzo lubiany akustyk przez wingstuit'owcow, szczegolnie przez coachow wingsuit'owych ktorym ten extra sygnal daje znac kiedy zbliza sie czas rozejscia/otwarcia i nie trzeba zdejmowac wzroku ze studenta zeby spradzic czy rozszedl sie na wlasciwej wysokosci.
Bardzo dobry na duze bigway'e (takie 50+) kiedy to trzeba sie rozchodzic na duzo wyzszych wysokoscisch (np. pierwsze grupy przy duzych bigway'ach zaczynaja rozchodzic sie nawet na 2100m).
Przydatny rowniez dla instruktorow AFF dajac im extra sygnal ze zblizaja sie do wysokosci "no more work" lub w pogoni za zgubionym studentem ze zblizaja sie do wysokosci "hard deck".
Sygnaly na czaszy pozostawiaja duzo do zyczenia gdyz kazdy kolejny sygnal (a sa trzy) to ten sam dzwiek (zwykly "beep") co np. w duzym natezeniu ruchu na podejsciu do ladowania moze troche zakrecic w bani bo skupieni na obserwowaniu idiotow dookola nas na czaszach mozemy sie pogubic ktory to byl sygnal.

Optima II
Trzy sygnaly we freefall'u o zmiennej modulacji dzwieku (jak powyzsze dwa urzadzenia) + 3 sygnaly na czaszy (o zmiennej modulacji - bardzo czytelne nawet jak jestes skupiony na czyms innym np. nieprzewidywalnych idiotach na czaszy, "przewodnik ladowania" (ten pulsujacy ton niedzy 2gim a 3cim sygnalem na czaszy) jest bardzo przydatny do swoop'owania jak probujesz wstrzelic sie w bramke a spierdzielisz "setup" i np. jestes za daleko od bramki to przeciagasz wysokosc rozpoczecia zakretu dryfujac na kolkach/tylnich tasmach i te beep'y pomiedzy daja Ci mniej wiecej znac jak bardzo musisz zaciesnic zakret zeby trafic w bramke jak juz znajdziesz sie nad wlasciwym punktem do rozpoczecia zakretu zeby w nia trafic (bramke ofcourse).

Viso II
Nie wiem, nie powiem Panu. Generalnie nie uzywam wysokosciomierza wizualnego (mam dwa akustyki) nie liczac zegarka G-Shock z wbudowanym wysokosciomierzem ktory permanentnie pokazuje mi na ziemi ze jestem minus 250-350 ft pod ziemia a trakcie wznoszenia/spadania/lotu na czaszy zawsze sie zacina i nosze go tylko zeby angolom zamknac geby ze takowy posiadam i podczas filmowania tandemow w samolocie robie na niego najazdy kamera tak jak nam to kaza robic. Na czaszy spedzam podobny czas jak we freefall'u 60-90sec wiec nawet nie mam czasu patrzec na jakikolwiek cyferblat.

Pain in the ass w Protrack'u jest koniecznosc zmieniania wysokosci beep'ow we freefall'u recznie jezeli w nastepnym skoku chcemhy miec inne niz w poprzednim. Robiac do 16 skokow dziennie dostaje kociej mordy jak mam to zmieniac i zazwyczaj zostawiam protrack'a na ziemii.
Quattro i Optima II ma 4 rozne programy wysokosci i zmiania prgramu zajmuje 5-10sec (4 klikniecia) a nie 30-60sec jak w Protrack'u (kilkanascie klikniec) co jest bardzo przydatne np. jak w jednym skoku lecimy kamere, w nastepnym tandem a w nastepnym aff itp.
Ostatnio zaczalem pozyczac od ziomka Quattro na team training (trenuje Artistic Freefly do zawodow) gdyz majac 35 sec na wykonanie rutyny 4ty sygnal na wysokosci 1900m daje mi znac ze czas zaczac "outro" rutyny zeby zmiescic sie w "working time" (35sec) i zeby rutyna wygladala ladnie i zgrabnie.

Musisz przede wszystkim odpowiedziec sobie na pytanie co zamierzasz robic w powietrzu, jak czesto skaczesz i jakie rodzaje skokow to sa, najoptymalniejszym (wedlug mnie) zestawem jest zestaw nr.2 (Viso II + Optima II )

Mam nadzieje ze nieco rozjasnilem ;-)
live fast die young.

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Re: Wybór akustyka

Post autor: fizyk » pn 25 lip 2016, 20:56

Na razie zakupiłem Protracka, nie wiem co przyniesie przyszłość. Dzięki Cuba za wyczerpujący post.
..:: Fizyk

ODPOWIEDZ