Mocowanie nowej czaszy głównej do taśm nośnych

Dyskusje na temat sprzetu spadochronowego, na czym skaczecie, co sie sprawdza itp. Nie zamieszczac ogloszen kupno-sprzedaz.
Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Mocowanie nowej czaszy głównej do taśm nośnych

Post autor: fizyk » pt 04 lis 2016, 08:21

Czy skoczek w Polsce może samodzielnie zamocować swoją nową czasz główną do taśm nośnych? Z tego co wygooglałem na DZ, w USA chyba każdy może. W Niemczech, gdzie serwisuje swój spadochron teraz, z tego co wiem tylko master rigger/techniker może to zrobić. A jak to wygląda w Polsce?
Dla mnie absurdem jest aby z taką pierdołą musiał jechać do master riggera. Nawet senior rigger nie ma uprawnień na tę robotę.
Dodam, że nie posiadając jeszcze wiedzy nt. moich ograniczeń, swoją pierwszą czaszę też sam podłączyłem. Rigger sprawdził i wszystko było OK, także wiedza tajemna i skomplikowana to nie jest.
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
Tatjan
Maniak
Reputacja: 51
Licencja: SK D USPA D-31279

Re: Mocowanie nowej czaszy głównej do taśm nośnych

Post autor: Tatjan » pt 04 lis 2016, 08:55

No to co się pytasz? Zrób i tyle. A jakby coś, to będzie to co będzie.;-)

Awatar użytkownika
Maciek OK
Reputacja: 5
Cyfra: 450
Licencja: PJ C

Post autor: Maciek OK » pt 04 lis 2016, 16:44

Dz U
Poz. 440
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1)
z dnia 26 marca 2013 r.

zał nr 4.
8.5.4. Czaszę główną spadochronu osobowego do podzespołu uprząż-pokrowiec może we własnym zakresie przyłączyć skoczek spadochronowy przy spełnieniu łącznie następujących warunków:
1) przyłączenie jest wykonane zgodnie z zaleceniami producenta;
2) z kart sprzętu spadochronowego wynika, że użyte elementy składowe są dopuszczone do skoków;
3) czasza główna ma skompletowane taśmy nośne i pozostałe części właściwe dla tej uprzęży i pokrowca.

czyli nie moze
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tatjan
Maniak

Post autor: Tatjan » pt 04 lis 2016, 18:07

Zgadzam się z przedmówcą. Pomijając już umocowanie prawne, to jeśli nie robimy czegoś na codzień- to zlecamy to zadanie fachowcom.

Awatar użytkownika
Tatjan
Maniak

Post autor: Tatjan » pt 04 lis 2016, 18:24

DZIENNIK USTAW
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Warszawa, dnia 10 kwietnia 2013 r.
Poz. 440
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1)
z dnia 26 marca 2013 r.
strona 75 i dalej.

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość

Post autor: fizyk » pt 04 lis 2016, 19:49

Tatjan pisze:to jeśli nie robimy czegoś na codzień- to zlecamy to zadanie fachowcom.
Nie uważam, że zamocowanie slinków wykracza poza umiejętności rozgarniętego skoczka. Jeśli robimy to na spokojnie, po przestudiowaniu materiałów szkoleniowych, a nie w biegu pomiędzy dwoma wylotami, to można zrobić to porządnie. Dwa razy sprawdzenie dokładności, a po wszystkim dla pewności można poprosić riggera aby rzucił na to okiem (jeśli pierwszy raz robimy). Ale jest to do zrobienia. Rozumiem natomiast, że jest to element nośny zestawu i dlatego musi być oficjalnie robiony przez master riggera.

Awatar użytkownika
Tatjan
Maniak

Post autor: Tatjan » sob 05 lis 2016, 07:42

Oczywiście. Jednakże jeżeli nie robimy czegoś na codzień to zlecamy to fachowcom. Zwłaszcza gdy jest to ważny element decydujący o działaniu naszej maszynerii. zlecenie może wyglądać jak napisałeś: pod nadzorem lub sprawdzenie. Jeżeli sprawa doczekała się ujęcia w przepisach to tym bardziej ją zlecamy.

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość
Reputacja: 253
Cyfra: 1200
Licencja: D

Post autor: Muppet » śr 16 lis 2016, 20:18

Tatjan pisze:Oczywiście. Jednakże jeżeli nie robimy czegoś na codzień to zlecamy to fachowcom. Zwłaszcza gdy jest to ważny element decydujący o działaniu naszej maszynerii. zlecenie może wyglądać jak napisałeś: pod nadzorem lub sprawdzenie. Jeżeli sprawa doczekała się ujęcia w przepisach to tym bardziej ją zlecamy.
Zgadzam się z Tatjanem - jeśli nie robimy czegoś na co dzień i możemy to zlecić komuś, kto to robi, to po ciul się napinać... :-). Jeśli chodzi o przepisy, to w telegraficznym skrócie, mówią one, że za sprzęt skoczka odpowiada skoczek (wyłączając uczniów-skoczków) osobiście i zakładając spadochron na plecy, tym samym poświadcza, że spadochron jest gotowy do skoku, ma aktualne wszystkie kwity itp... więc można użyć gumki od majtek to połączenia taśm z linkami - tylko po co? :-)

Awatar użytkownika
Bartek_
Nielot
Reputacja: 11
Licencja: F.A.I. C, ŚK C
Kontakt:

Post autor: Bartek_ » pt 18 lis 2016, 11:39

moim zdaniem:
jeżeli nie wiesz jak to zrobić, boisz sie, nie masz kogos kto wie jak to zrobić lub to sprawdzi - rigger

jeżeli chcesz zrobić to sam wiesz jak sprawdzić czasze czy jest dobrze podpięta ew. ktoś Ci to sprawdzi, trudne to nie jest znajdz instrukcje od slinków - rób to sam

jezeli chcesz robić to zgodnie z polskimi przepisami - rigger

dodam, że na dużych strefach robią często to układacze albo sami skoczkowie.

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość

Post autor: fizyk » pt 18 lis 2016, 15:59

Czaszę podpiąłem sam, bo wiem jak to zrobić. Zrobiłem to jednego wieczora, po czym poszedłem spać. Następnego dnia na spokojnie, gdy emocje związane z nową czaszą opadły, na zimno, sprawdziłem slinki ponownie i wciąż były podpięte prawidłowo.

Nie wiem jak to wygląda w Polsce, w Niemczech są dwa poziomy riggera: master i senior (Techniker). I tylko senior może podpinać czasze. Czyli mój master rigger od zapasu (układania) tego mi nie zrobi. Ale ma uprawnienia do sprawdzenia poprawności. A techniker zwykle nie urzęduje na strefie. Czyli dochodzi absurd, że gdybym chciał zrobić demo na nowej czaszy, to musiałbym wysłać zestaw na powiedzmy tydzień to technika aby podpiął mi nową czaszę, skoczyć na niej, a potem na nowo na tydzień aby podpiąć starą. I kasa wyrzuca się w powietrze ;)

Poza tym slinki jest elementem, który jest zawsze dostępny z zewnątrz i nie ma problemu aby w każdym możliwym momencie sprawdzić ich poprawność, co może być zrobione przez master riggera. Dlatego ja najbardziej popieram zdanie Iwana, że to powinno/może być robione przez skoczków (a niech wiedzą, jak działa i jak obsługiwać swój sprzęt) a kontrola może być zrobiona w każdej chwili przez doświadczoną osobę jeśli skoczek ma wątpliwości.

Awatar użytkownika
Bartek_
Nielot
Reputacja: 11
Licencja: F.A.I. C, ŚK C
Kontakt:

Post autor: Bartek_ » sob 19 lis 2016, 10:14

czasze demo od producentów maja zazwyczaj taśmy nośne wiec nie ma problemu, chyba ze ktoś chce trzasnąć demo na prywatnym spadochronie z szafy ;)

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » sob 19 lis 2016, 10:23

Uważam, że skoczkowie powinni to umieć i dobrze, gdyby mogli to robić. Przy czym, akurat ta kwestia - podłączania czaszy głównej do taśm nie jest moim zdaniem oderwana od całej masy innych rzeczy związanej z doświadczeniem skoczka, które to rzeczy powinni umieć i móc robić skoczkowie.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Tatjan
Maniak

Post autor: Tatjan » sob 19 lis 2016, 11:23

Zaczyna się robić bicie piany. "Jeżeli przepis mówi" jak to mawia klasyk to się robi tak jak mówi. A jak przepis milczy to jak kto chce. Nauczyć się warto. Tyle że nie zawsze musimy robić wszystko co umiemy. Umiejętności potwierdzone certyfikatem i codzienna z tym działaniem styczność daje pewność wykonania. Jako że kontrola podstawą zaufania nasza wiedza da nam pewność że zrobiliśmy wszystko by było jak najlepiej.

ODPOWIEDZ