Jaka czasza do skoków demo

Dyskusje na temat sprzetu spadochronowego, na czym skaczecie, co sie sprawdza itp. Nie zamieszczac ogloszen kupno-sprzedaz.
Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Jaka czasza do skoków demo

Post autor: fizyk » czw 24 lis 2016, 06:33

Jaka jest optymalna czasza do skoków demo? Pod względem charakterystyki lotu i rozmiaru. Powiedzmy, że na skoczka o masie całkowitej 80kg+ (70 kg masa ciała, 10 kg sprzęt podstawowy, + to np flaga).
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Re: Jaka czasza do skoków demo

Post autor: iwan » czw 24 lis 2016, 08:05

Szkolna, celnościowa lub czasza BASE. Wysokoprofilowa, bardzo duży rozmiar, umożliwiająca schodzenie z pionu i której nie przeszkodzi nachylenie związane z dodatkowym oporem flagi
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość

Post autor: fizyk » czw 24 lis 2016, 12:47

Miesiąc temu zakupiłem Sabre2 170, ale nie sprzedałem jeszcze Silhouette 190. Myślisz, że powinienem sobie ją zatrzymać czy szukać czegoś większego (szkolne to typowo >200). Na silhoueccie nie mam problemów z lataniem i lądowaniem, zrobiłem nawet na niej kurs pilotażu.

Nie planuję skoków demo jeszcze ale za dwa lata chciałbym zrobić jeden i dlatego w przyszłym sezonie planuje intensywniejsze szkolenie w lataniu, może nawet przeszkolę się w celnościowych. Na razie nie planuję robić skoków demo zawodowo wiec nie potrzebuję drugiego zestawu spadochronowego. Ale jeśli skoki demo mi się spodobają i jeśli zapachnie to jakąś fajną kaską (choćby aby pokryć częściowo to hobby), to kto wie.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » czw 24 lis 2016, 16:15

Różne są skoki demo, może być skok na pola golfowe, może na skwer w mieście. Inną techniką się wtedy podchodzi do lądowania, Sil 190 do niektórych skoków demo mógłby być OK, do niektórych nie
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość
Reputacja: 253
Cyfra: 1200
Licencja: D

Post autor: Muppet » pt 25 lis 2016, 20:29

Fizyk - to wszystko zależy głównie od Twoich umiejętności i doświadczenia - na ParaFoilu czy Classicu celnościowym też można sobie zrobić kuku jak teren trudny a doświadczenie nieduże. czasza czaszą - ale najważniejsze jest doświadczenie w określeniu warunków, wiatru, miejsc alternatywnego podejścia, alternatywnego lądowania itp... w miejscu lądowania. jeśli skok demo ma się odbyć na lotnisku, tyle, że z flagą, to ok. ale już boiska, stadiony, rynki miast, blokowiska itp... wymagają pewnej wiedzy i doświadczenia - nawet nieduży wiatr ale zza przeszkód terenowych to możliwe turbulencje do tego zagiel w postaci dużej flagi i można się zdziwić. Jeżeli masz powtarzalność lądowań na Silhuette w kwadracie np. 10/10m to zmontuj flagę, najpierw mniejszą i spróbuj czy będziesz miał taką samą celność i powtarzalność, potem zwiększ flagę i to samo. Myślę, że dobrze jest takie rzeczy ćwiczyć na lotnisku zanim się wyruszy w teren - szczególnie, jak zapachnie fajną kaską to można stracić instynkt samozachowawczy :-). Mimo, że zdarzało mi się skakać w trudny teren - lądowanie wśród bloków 10 piętrowych, góry - stacja wyciągu, stadiony mniejsze i większe (i to nie na celnościowych czaszach :-) ) to ostatnio odmówiłem choć teren na pierwszy rzut oka nie wyglądał na trudny ale pojechałem i połaziłem sobie po miejscu lądowania (duży budynek, otoczony lasem) tak z pół godziny i okazało się, że jest tam bardzo turbulentnie i dodatkowo w lesie staw od strony podejścia (dodatkowa termika) i brak dobrego miejsca alternatywnego więc nie było sensu dupy nadstawiać ani dla przyjemności ani dla kasy - a i tak na dobrego ortopedę by nie starczyło :-)

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość

Post autor: fizyk » ndz 27 lis 2016, 16:27

Ja akurat w miejscu gdzie chciałbym skakać mam sporo wolnej przestrzeni, prawie bez drzew, etc, więc nie widzę problemu. Ale i tak planowałem w przyszłym roku podszkolić się ze spadochronów celnościowych. Wiem, że demo to nie zabawa, podchodzę do tego z zimną głową.
Dzięki za komentarze.

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość

Post autor: Muppet » pn 28 lis 2016, 14:33

fizyk pisze:Ja akurat w miejscu gdzie chciałbym skakać mam sporo wolnej przestrzeni, prawie bez drzew, etc, więc nie widzę problemu. Ale i tak planowałem w przyszłym roku podszkolić się ze spadochronów celnościowych. Wiem, że demo to nie zabawa, podchodzę do tego z zimną głową.
Dzięki za komentarze.
Tak trzymaj - aczkolwiek skoki demo ta fajna zabawa ale trzeba myśleć, dobrze planować i być skoncentrowanym i ćwiczyć, między innymi powtarzalność w różnych warunkach pogodowych, lądowania z wiatrem, bocznym wiatrem itp... na konkretnej czaszy i pamiętaj o dobrym wyczuciu przeciągnięcia - bo z jednej strony jest to niebezpieczne ale czasami, trzeba umieć bezpiecznie "zwalić" czaszę jak już dotknąłeś nogami ziemi a na przykład wyrósł Ci nagle hangar, którego w tym miejscu nigdy nie było :-)

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość

Post autor: fizyk » pn 28 lis 2016, 17:39

W moim macierzystym Aeroklubie Kieleckim mam sporo celnościowców, więc liczę, że dostanę dobrą szkołę od nich.

Skok chciałbym zrobić na wesele brata (on też ma kilka skoków SL na koncie). Ale że to jest jego dzień, to nie chcę go popsuć i skok wykonam tylko jeśli będę na 100% wiedział, że dam radę zrobić to bezpiecznie - odpowiednie warunki pogodowe, etc. Sprawdziłem na mapach, że wokoło domu weselnego są tylko pola (muszę jeszcze sprawdzić czy orka czy również łąki), do tego kilka drzew i dość spora odległość do zabudowań, nie ma lini WN, etc. Jest więc sporo miejsca na lądowanie, również awaryjne. Jeśli będzie to orka, to trzeba będzie pewnie skontaktować się z właścicielami o zgodę na lądowanie.

Co do akcesoriów, to myślałem o tym by mieć baner - długi, z wypisanymi ich imionami. Mam kolegę co robi zawodowo banery to poproszę go o jak najlżejszy materiał aby był jak najmniej problematyczny. I ewentualnie na brzuchu podwieszony zasobnik z jakimś konfetti. Skok będzie niski, chociaż z odległością do lotniska jest kłopot, ale widziałem ok 20 km dalej jest lądowisko helikopterów (okolice Włoszczowy), to będę musiał się skontaktować z nimi i dowiedzieć, czy ktoś by mnie podrzucił do góry i za ile.

Całość zaplanowana na kwiecień 2018, dlatego w przyszłym roku chce podejść do zagadnienia. A że widownia będzie, może komuś się spodoba i znajdą się następni chętnie, stąd wspomniałem że może bym coś więcej później skakał.

Z ciekawości, jaki są widełki cenowe skoków demo. Albo inaczej, np odliczając koszty typu - opłata za lot, etc, ile można za taki skok dostać.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » pn 28 lis 2016, 18:00

To konfetti bym sobie darował. Musiałbyś zrobić najście na nawietrznej a potem dowracać pod wiatr do lądowania. Kolejne rozproszenie uwagi. Baner zmieni Ci kąt lotu, będziesz bardziej tonął. Nowe miejsce, dużo obserwatorów i ten banner to już naprawdę sporo nawet dla doświadczonego w pokazowych skokach wyjadacza.
Skocz sobie z pustym banerem i zobacz jak go obciążyć i jakie kieszenie do naciągnięcia trzeba doszyć na końcu. Poćwicz kilka razy na lotnisku przy różnych warunkach pogodowych zanim polecisz z tym klamotem w jakikolwiek teren przygodny ;)

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość

Post autor: Muppet » wt 29 lis 2016, 10:33

nie kombinowałbym z banerem bo jak będzie z dziwnego materiału to mimo dobrze dobranego ciężarka pozwija się i nic nie będzie widać - polecałbym jednak flagę - 1m na 1,5 m lub trochę większą - napisy będzie dobrze widać - tak, jak napisał Iwan, konfetti sobie odpuść i poćwicz. Takie skoki na wesele rozpraszają, jest duża publiczność, fajne laski itp... i uruchamia się pod kopułą wirus zajebistości. Absolutnie nie chcę Cię zniechęcać ale ku przestrodze - to był skoczek w wojsku i w cywilu, o ile dobrze pamiętam to z cyfrą podobną do Twojej, całkiem ogarnięty - a jednak... :-(:
http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/ ... ,id,t.html
Można poszperać na PKBWL i poczytać raport. To nie był dobry spadochron do takich skoków ale w tych warunkach i w tym terenie można było bezpiecznie na nim wylądować, gdyby nie ten wirus i brak pomysłu i przygotowania... :-)

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość

Post autor: fizyk » wt 29 lis 2016, 11:53

Znam ten przypadek, czytałem raport (takie hobby, czytam raporty wypadków ;)), wiem też że spadochron był tam za mały, no i do tego zakręt 330 stopni (podejście do swoopa?).

Dzięki za wasze rady, na pewno cenne, jakby co będę się jeszcze odzywał i pytał dalej.

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość

Post autor: Muppet » wt 29 lis 2016, 23:45

Jeszcze jedno Fizyk - skoki demo nie przysparzają kasy... to bardziej satysfakcja, fajne żarcie i migawki w TVN Turbo i fajne dupy do wyrwania i generalnie fajna zabawa po takim skoku (ale pamiętaj, że dopiero jak wylądujesz, możesz wszystko ale nie rób nic na siłę dla tego wszystkiego, bo nie o to chodzi :-). Komercja, czyli zarabianie na skokach zaczyna się od latania kamer, tandempilotowania, instruktorowania.... potem bycia organizatorem skoków, potem właścicielem strefy a potem, w Polsce drapać się po dupie, dlaczego pasja przesłoniła mi business...- resszta na prive if you want, take care :-)

Awatar użytkownika
Jarzyn
Cool gość
Reputacja: 46
Cyfra: 1600

Post autor: Jarzyn » sob 03 gru 2016, 17:17

Muppet pisze:Jeszcze jedno Fizyk - skoki demo nie przysparzają kasy...
Tutaj sie nie zgodzę z tobą moja firma tzn firma w ktorej pracuje, w zeszłym roku zarobiła na skokach demo około 11 milionów pln, mozna na tym zarabiać ale trzeba mniej odpowiednie zaplecze i zespół.

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość

Post autor: fizyk » sob 03 gru 2016, 19:45

Muppet, skoro radzisz abym dał spokój z banerem i skoczył z flagą, jaki materiał jest najlepszy do zastosowania?

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość

Post autor: Muppet » wt 06 gru 2016, 16:54

Jarzyn pisze:
Muppet pisze:Jeszcze jedno Fizyk - skoki demo nie przysparzają kasy...
Tutaj sie nie zgodzę z tobą moja firma tzn firma w ktorej pracuje, w zeszłym roku zarobiła na skokach demo około 11 milionów pln, mozna na tym zarabiać ale trzeba mniej odpowiednie zaplecze i zespół.
ale piszesz Jarzyn o firmie w Dubaju? :-) czy w Polsce?

ODPOWIEDZ