Problemy z oddychaniem podczas swobodnego spadania

Pytania i odpowiedzi na tematy związane z teorią i praktyką skoków spadochronowych. Informacje o wykładach, doszkalaniu. Wrażenia własne i opinie o technikach spadochronowych dotyczących skoków, latania na czaszy, doboru sprzętu itp.
Awatar użytkownika
alvinek100
Reputacja: 1

Problemy z oddychaniem podczas swobodnego spadania

Post autor: alvinek100 » pn 10 wrz 2018, 21:22

Cześć! Jestem tutaj nowy i witam wszystkich gorąco :)

Mój problem(a pewnie nie tylko mój) polega na tym, że nie potrafię oddychać podczas swobodnego spadania.
Kiedy pierwszy raz skakałem w tandemie,wyrzucił mnie instruktor i przez cały czas spadania nie mogłem oddychać totalnie.
Kilka dni temu rozpocząłem kurs AFF, gdzie w samolocie czułem się nawet"sfojo",dochodzimy do drzwi wychylam głowę za zewnątrz i koniec.... nie dałem rady skoczyć.Myśląc, że to pewnie stres itp. poprosiłem kumpla o jazdę samochodem(160km/h), wystawiłem głowę za szybę i było to samo.
Może macie jakieś rady albo jakieś ćwiczenia na oddech, bo nie chcę drugi raz stracić możliwości wyskoku.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 480
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Re: Problemy z oddychaniem podczas swobodnego spadania

Post autor: iwan » wt 11 wrz 2018, 15:26

Mam rady i z przyjemnością się nimi podzielę, ale proszę uszanuj zasady tego forum i wstaw swoją fotkę do avatara
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
alvinek100

Post autor: alvinek100 » wt 11 wrz 2018, 18:28

Troszkę się pospieszyłem z tym postem, ale już uzupełniłem profil :)

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » wt 11 wrz 2018, 21:13

Problemy z oddychaniem to mechanizm obronny naszego organizmu. Nie możemy jak wielbłądy zamknąć chrapów, ale gdy wykrywamy bardzo zimne powietrze, albo bardzo zakurzone (tu, podczas skoku kurzu nie ma, ale jest zimne i bardzo szybko napływa) to językiem dopychamy miękkie podniebienie blokując dopływ powietrza. Rada jest prosta. Robimy to samo, co podczas przygotowania do sztucznego oddychania, odchylamy głowę do tyłu, co odsuwa język od podniebienia i uruchamia oddychanie
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
alvinek100

Post autor: alvinek100 » śr 12 wrz 2018, 15:36

Głowę odchylam totalnie na maksa (czuje,że zaciska mi sie nos), instruktor zaproponował mi lot w tunelu, aby na spokojnie to przećwiczyć.

Awatar użytkownika
alvinek100

Post autor: alvinek100 » śr 12 wrz 2018, 19:48

Byłem u lekarza, gdyż kiedyś miałem problemy odnośnie oskrzeli.Przepisał mi jakieś lekarstwo wziewne, które ma rozszerzać oskrzela.Jutro kolejny skok, ciekaw jestem czy będzie jakaś różnica.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » czw 13 wrz 2018, 19:56

Adrenalina powinna skutecznie rozszerzyć wloty powietrza ;)

Awatar użytkownika
alvinek100

Post autor: alvinek100 » czw 11 paź 2018, 20:20

Jak wygląda sytuacja: kurs AFF a skoki z zamkniętym kaskiem ? Przepisy dopuszczają coś takiego ? Mi powiedziano, że nie da rady.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » ndz 21 paź 2018, 09:46

Na niektórych strefach istnieje nawet wymóg posiadania ponad 50 skoków. W miom odczuciu można by zrealizować takie szkolenie ale mając jakąś podkładkę od lekarza.

ODPOWIEDZ