Skakanie z kamerami

Pytania i odpowiedzi na tematy związane z teorią i praktyką skoków spadochronowych. Informacje o wykładach, doszkalaniu. Wrażenia własne i opinie o technikach spadochronowych dotyczących skoków, latania na czaszy, doboru sprzętu itp.
Awatar użytkownika
Paweł D.
Cool gość
Reputacja: 0
Cyfra: 160
Licencja: USPA B

Re: Skakanie z kamerami

Post autor: Paweł D. » wt 04 lut 2014, 13:24

Michal pisze:Poczekaj na najnowsze gogle powyżej twojego postu. To moim zdaniem jedyna alternatywa nie licząc też dużych Zeal'ów. Fakt co by nie pisać kosmicznie duże.
czekam, czekam !! :mrgreen:
Jeśli chodzi o Zeal-e to nie wiem czy ich lepsza (nieznacznie) jakość warta jest przepłacani ponad dwukrotnego...
Ale ten nowy model LI wygląda bardzo obiecująco. Na stronie podają, że już na dniach powinna pojawić się cena i dokładna specyfikacja ;)
A na polskiej stronie...NIC :lol:
Dress like shit. Fly like a God.

Awatar użytkownika
Michal
Nielot
Reputacja: 0
Cyfra: 0

Post autor: Michal » wt 04 lut 2014, 13:52

Pisałem do Lic'a na FB :D Informacje wkrótce itp. Dam Ci znać bo sam jestem nimi zainteresowany. Pytanie jak z jakością ich obrazu. A gogle o których pisałeś to trochę porażka.

Awatar użytkownika
yyoex
Cool gość
Reputacja: 108
Kontakt:

Post autor: yyoex » wt 07 lip 2015, 11:19

TK Hayes (Manager Skydive City) na dz.com rozpoczął dyskusje na temat Video camera limits and experience (and new tech):
tkhayes pisze:We need better guidelines of what is acceptable and maybe even what simply does not need to be regulated at all. Once the camera gets small enough it is no more a snag hazard than the helmet that it is mounted on.
...
I would consider (for example) the ability to fly 4 points on a 4 way and tracking more important that many of the technical issues with the actual filming..
have a nice day
jörgen
Member of the "Beef", SRA 5425, SRA-GW 12, Muff # 5126

Awatar użytkownika
kubasky
Nielot
Reputacja: 5
Cyfra: 75
Licencja: B

Post autor: kubasky » czw 09 lip 2015, 17:02

Iwan jak wspominasz kamerę na taśmę, to przypomnę moją maszynę do rejestracji skoku - za pomocą lustrzanki na film 36zdjęć, wyzwalaną szczęką, połączoną kablem. Starożytność się kłania ;-)

W każdym razie, jak wrzucanie czegokolwiek na kask mniej lub bardziej podnosi ryzyko, to co myślicie o tym trzymaczu, montowanym za wysokościomierzem, na przedramieniu?

Obrazek

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » czw 09 lip 2015, 21:28

Jeśli poza kaskiem, to dałbym na taśmę piersiową. Zauważ, że niektóre federacje zabroniły już tandempilotom wykonywanie skoków z kamerą na nadgarstku. Oczywiście możemy tłumaczyć to jako decyzje komercyjne, ale ramiona są nam potrzebne podczas całego skoku. Na nogach zalecane jest, aby buty były bez haczyków a "bądź bohaterem" zakłada się wszędzie i jest cool ;D
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Olgierd
Nielot
Reputacja: 50
Licencja: DFV, NZPIA

Post autor: Olgierd » czw 09 lip 2015, 22:06

Hej Iwan, czy moglbys mi przyblizyc sprawe z federacjami ktore zabronily skokow z HC w tandemie? Jestem po prostu ciekaw "co w trawie piszczy" ;-)

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » pt 10 lip 2015, 08:07

We Francji a co do BPA to nie mam pewności
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
kubasky
Nielot
Reputacja: 5
Cyfra: 75
Licencja: B

Post autor: kubasky » pt 10 lip 2015, 10:48

iwan pisze:Zauważ, że niektóre federacje zabroniły już tandempilotom wykonywanie skoków z kamerą na nadgarstku.
Ja to tłumaczę niedawnym poważnym incydentem tandemowym w Polsce - presja fajnego filmu i zbytnia koncentracja na 'celowaniu' kamerą (ta przyczyna to cytat z opracowań).

Być może pasażer wymaga fajnego filmu to się pilot zbytno zajmuje kamerą na nadgarstku.
A jak to jest czyjś n-ty skok, to po prostu co się nakręci to się nakręci, zawsze wytniesz fajne ujecia z każdego wylotu.

W każdym razie osobiście, póki co, nie widzę zagrożenia zaplątania takiej kamery o elementy spadochronu (jak zamontujesz na lewej ręce). Ot jak drugi wsokościomierz. Mówie to o instalacji powyżej wysokośicomierza, między alti a łokciem.
Chyba że sądzicie inaczej... ?

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość
Reputacja: 84
Cyfra: 130
Licencja: DFU C

Post autor: mathrick » sob 25 lip 2015, 11:02

To ja się dorzucę, bo jak zwykle dyskusja zeszła na zaplątania, tak jakby rozmiar kamery automatycznie czynił ją bezpieczną. Większa kamera oczywiście jest bardziej ryzykowna, ale mniejsza wcale nie jest mniej straszna, bo podstawowe ryzyko to brak umiejętności, brak nadwyżki uwagi ponad to co pochłania kamera, brak rutyny, brak najedzenia się strachu odpowiednią liczbę razy w sytuacjach o mało co, które najlepiej uczą gdzie można sobie zrobić krzywdę.

Zaplątanie to jest pryszcz, bo głównym ryzykiem jest to, że ze skoku z kamerą robi się kamera ze skokiem, i ludzie giną głupio przez coś, czego w ogóle nie zauważyli zaaferowani własnym gwiazdorstwem. I to dotyczy wszystkich, również tych którzy są przecież tak uważni, że oni to nie, nie rozproszą się. Kamera rozprasza bez wyjątku, stąd trzeba mieć na tyle wyrobionych odruchów, że sam skok może się odbywać na autopilocie. Jak ktoś nie wierzy, to polecam poguglować "Ivan Lester McGuire".
Film owszem pomaga w szlifowaniu formy, czego nowicjusze potrzebują, ale tylko pod warunkiem, że na tym filmie widać coś, co można szlifować. A takiej 90-skokowe cudo jak ja powiedzmy (czy jeszcze gorzej, 38 łosia) musi pracować nad prawie wszystkim od sylwetki począwszy przy prawie każdym typie skoków, czego ani nie widać na nagraniu z pierwszej osoby, ani to nikomu innemu nie pomoże bo i tak dobrze nie skadruję. Dużo lepiej znaleźć towarzysza skoków który coś już umie, to nie dość, że wideło będzie lepsze (i w sam raz do szpanowania na fejsbuku bo nas widać), to jeszcze autor pewnie będzie w stanie inteligentnie po fakcie skomentować i poradzić. O takiej drobnostce jak zmniejszone ryzyko zabicia siebie i innych nie wspominając.
Wymóg 200 skoków (czy też 150 + osobny egzamin do każdego typu skoków w Danii) się skądś wziął, i naprawdę lepiej się tego trzymać, a jak kogoś tak strasznie świerzbi, to jest proste rozwiązanie: trzeba kurwa skakać, a czas sam zleci.

ODPOWIEDZ