Bi-plane

Pytania i odpowiedzi na tematy związane z teorią i praktyką skoków spadochronowych. Informacje o wykładach, doszkalaniu. Wrażenia własne i opinie o technikach spadochronowych dotyczących skoków, latania na czaszy, doboru sprzętu itp.
Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Bi-plane

Post autor: fizyk » pt 27 mar 2015, 15:12

Zawsze mnie intrygowało, czy mając bi-plane, mogę zrobić zakręt na zapasie aby trochę je rozsunąć, i korzystając z siły odśrodkowej, wypiąć i pozbyć się głównego. Tutaj znalazłem praktyczne rozwiązanie moich rozważań (1m55s):

To był skok AFF, gdzie parka miała low-pull. Przy okazji warto zauważyć, że studentowi na side-by-side, przy lądowaniu czase rozsuwają się do wariata. Co zrobił źle? A może tak ma to wyglądać?

Swoją drogą, może instruktor zamiast dawać znać pull tak długo, powinien wcześniej się otwierać, student by może załapał co się dzieje.
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość
Reputacja: 84
Cyfra: 130
Licencja: DFU C

Re: Bi-plane

Post autor: mathrick » pt 27 mar 2015, 18:52

PD zrobiło najszerzej jak dotychczas zakrojone próby z sytuacjami awaryjnymi, w tym i z podwójnymi czaszami, i doszłi do wniosku, że jeśli chodzi o odcinanie głównego, to wskazana jest przede wszystkim ostrożność. Jeśli zrobi się wariat, to tak, ale nie ma co na siłę. Jak to ujął ich pilot, jest naprawdę niespodziewane, jak szybko czasze wracają do pozycji wyjściowej jeśli próbuje się je rozsunąć. Praktycznie nie ma czasu na odcięcie, bo w momencie kiedy przestajesz skręcać wracają na swoje miejsce, zanim zdążysz dosięgnąć poduszki. Zobaczę, czy nie uda mi się znaleźć linka.

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość
Reputacja: 253
Cyfra: 1200
Licencja: D

Post autor: Muppet » pt 27 mar 2015, 18:57

Zdania są podzielone- część skoczków uważa, że jeśli czasze są w tzw. etażerce (jedna za drugą) to należy w takiej konfiguracji lądować. Jak jest banan, to prawdopodobieństwo przejścia do wariata jest większe więc wypinać główną. Uważam, że po podjęciu decyzji o wypięciu czaszy głównej, należy najpierw doprowadzić do rozejścia (dobrze Fizyk kombinujesz), wręcz do wariata bo taśmy głównego odchodząc mogą zrobić kuku w zapas. Oczywiście ważne jest, na jakiej wysokości to robimy. Na filmie widać, jak gostek ciągnie lewą tylną zapasu i prawą tylną glównego i się rozchodzą i wtedy cutaway. Należy też pamiętać, że duże czasze, np. 260 tak łatwo na taśmach się nie poddają więc jak student nie próbował latać na taśmach to już chyba lepiej aby się skoncentrował na bezpiecznym lądowaniu w biplane niż walczył z taśmami.
Dlaczego na koniec z banana czasze się rozeszły - powodów mogło być kilka ale wcale nie musiał nic zrobić - banan to wredna konfiguracja - wystarczy trochę wiatru albo termiki i się rozchodzi.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » pt 27 mar 2015, 20:14

Ja bym zbytnio nie kombinował. Bi-plane, dwupłatowiec, etażerka - to stabilna konfiguracja. Można nią sterować, tylny spadochron ładnie się słucha tego przedniego. Samo z siebie się nie rozchodzi na boki więc po co wchodzić, na małej wysokości, bez planu B w niezbadane przestrzenie spadochroniarstwa.
Jeśli jest side-by-side, banan, kanapa boczna, to wtedy też bym się nie spieszył z odczepianiem głównej. Jeśli są blisko siebie, jeśli lecimy w otwartą, bezpieczną powierzchnię do lądowania, to po prostu trzymamy taśmy nad głową. Nie akceptuję techniki sterowania głównym i pozwalania na majtanie się zapasu obok. Albo można po prostu trzymać i lecieć albo jeśli jest niebezpiecznie to odczepiamy główny wyciągając oba uchwyty awaryjne (zamiast bawić się z klamerką RSL)
Jeśli zaś jest wariat, down-plane to pozbywamy się głównej czym prędzej.

Nie prowokowałbym banana z etażerki. Jeśli jednak już, to odczepiałbym w bocznej (bananie) a nie czekał na wariata ze względu na możliwy, niekorzystny układ kółek w zamkach
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość

Post autor: mathrick » pt 27 mar 2015, 20:41

Są i linki:

http://parachutistonline.com/feature/two-over-one
http://www.performancedesigns.com/docs/dualsq.pdf

Wnioski są bardzo jednoznaczne: dwupłata nie tniemy, bo tylko sobie można biedy napytać.

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Post autor: fizyk » sob 28 mar 2015, 17:06

Hmm, mały off-topic:
conclusion:
Use great care to choose proper equipment. Choose a reserve that
is similar in size to the main canopy.
Powyższe to trzecia strona raportu PD. A ja często słyszałem, aby dobierać większe zapasy. na pewno więcej czynników ma znaczenie, ale tu dość jednoznaczne stwierdzenie.
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
Cuba
Cool gość
Reputacja: 91
Cyfra: 3300
Licencja: D-BPA

Post autor: Cuba » sob 28 mar 2015, 23:09

fizyk pisze:Hmm, mały off-topic:
conclusion:
Use great care to choose proper equipment. Choose a reserve that
is similar in size to the main canopy.
Powyższe to trzecia strona raportu PD. A ja często słyszałem, aby dobierać większe zapasy. na pewno więcej czynników ma znaczenie, ale tu dość jednoznaczne stwierdzenie.
Mimo szczerych chęci u mnie się nie da, nie robią rezerw 88ft :lol:
live fast die young.

Awatar użytkownika
łosiu
Administrator
Reputacja: 93
Cyfra: 38
Licencja: CPL(A)
Kontakt:

Post autor: łosiu » ndz 29 mar 2015, 16:15

Cuba pisze: Mimo szczerych chęci u mnie się nie da, nie robią rezerw 88ft :lol:

no bo po co rezerwa do kite'a ;-)
pain is temporary... quitting lasts forever...
http://latasie.pl

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość

Post autor: mathrick » wt 31 mar 2015, 11:28

To tylko musisz pamiętać, żeby zawsze chusteczkę w kieszeni mieć.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » pn 14 wrz 2015, 07:11

powstawiałem napisy to można sobie doszkolić się:
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

ODPOWIEDZ