Licencje

Baza informacji dotyczących egzaminów Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej

Moderator: Pablo

Awatar użytkownika
IPiterek
Reputacja: 0
Cyfra: 0

Licencje

Post autor: IPiterek » sob 17 wrz 2011, 21:24

Witam
Chciałem się zapytać o wygasa ie licencji. Chodzi o nie skakania przez dłuższy czas? Możemy przez to stracić licencje?

I Co to za licencja śk?

Jeszcze chciałem się dowiedzieć jak wyglądają takie licencje? Jest to w formie jakiegoś papierka czy książeczki? ( próbowałem znaleść w Google ale nic)

Awatar użytkownika
Maja
Cool gość
Reputacja: 8
Cyfra: 220
Kontakt:

Re: Licencje

Post autor: Maja » sob 17 wrz 2011, 23:52

ŚK to Świadectwo Kwalifikacji. Wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, poświadcza, że jesteś skoczkiem spadochronowym (a nie uczniem-skoczkiem), czyli masz umiejętności wystarczające do skakania bez nadzoru instruktora na ziemi.
Jest ważne przez 5 lat, niezależnie czy skaczesz, czy nie. Jest to papierek.

Licencje wydaje Aeroklub Polski, ale mało kto je sobie wyrabia, ponieważ skoczek, który ma licencję, ale nie ma ŚK, zgodnie z przepisami jest uczniem-skoczkiem. Są ważne przez 1 rok i tez jest to papierek.

Awatar użytkownika
IPiterek

Post autor: IPiterek » ndz 18 wrz 2011, 12:33

aha czyli mając śk to tak jakby jestem na tym samym poziomie co na USPA B nie mając śk? :-D

i jeszcze z tym uspa to chciałem się zapytać o ceną przedłużania czy tam odnawiani licencji nie będąc członkiem uspa. Bo znalazłem że mając członkostwo płaci się 30$.

Awatar użytkownika
Ula Ursula
Maniak
Reputacja: 21
Cyfra: 1999
Licencja: D-031281
Kontakt:

Post autor: Ula Ursula » ndz 18 wrz 2011, 12:39

w Polsce
musisz miec uspa B + uznanie z ULC zeby byc na takim poziomie jak śk. Bez uznania jestes uczen.

zagranica
tak, jestes na tym samym poziomie uspa B=SK

zeby miec licencje musisz byc czlonkiem uspa, nie da sie przedluzyc bez czlonkostwa.
Wydanie lic kosztuje 30 usd, przedluzenie licencji nic nie kosztuje, odnawia sie automatycznie z przedluzeniem czlonkostwa, co kosztuje 64 usd rocznie, w tym prenumerata Parachutista.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » ndz 18 wrz 2011, 17:57

a właśnie weszło w życie nowe prawo lotnicze, wg którego już nie będzie skoczków zawodowych, tylko wszystko będzie wpisywane w świadectwo kwalifikacji - czyli sk zaczyna nabierać większego sensu
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
grabol

Post autor: grabol » pn 19 wrz 2011, 16:51

Możesz podać więcej konkretów bo jak wiesz jadę na LKE (3. 10. 11),

Awatar użytkownika
IPiterek

Post autor: IPiterek » pn 19 wrz 2011, 19:20

chciałbym zapytać o ceny wypożyczania sprzętu. Na stronach aeroklubów informacje są dość skąpe. Wiem że za "bilet" na samolot płaci się 80 zł. Jednorazowo. A za wypożyczenie kompletnego sprzętu i stroju?

Awatar użytkownika
Habibi
Cool gość
Reputacja: 11
Cyfra: 58

Post autor: Habibi » pn 19 wrz 2011, 23:10

Nie rób tu śmietnika! :evil: Masz pytanie nie związane z danym tematem to zadaj je gdzie indziej 8-)
Obrazek

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » wt 20 wrz 2011, 09:27

Grabol, szczegółów nie znam, trzeba zassać ustawę i poczytać. Wiem, że nie ma jeszcze do tej ustawy rozporządzeń, dopiero ULC za to się bierze. Może być problem dla tych co są w trakcie uzyskiwania uprawnień zawodowych. Ale jest bardzo ważne to, że nowe przepisy nie mogą odbierać uprawnień, które się miało przed ich wejściem.
Sądzę, że nawet w ULC na razie nie będą wiedzieli o co kaman
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
grabol

Post autor: grabol » wt 20 wrz 2011, 17:08

Jest dokładnie tak jak mówisz ULC wie niewiele Lub nic, dzisiaj nie uzyskałem odpowiedzi na żadne pytanie łącznie z tym czy moje kwity dotarły. Tryb przyjmowania egzaminów z całą pewnością nie ulegnie znaczącej zmianie zarówno pod względem ilości przedmiotów jak i materiału. Dziwne, że jest taka czarna dziura przecież ta nowela nie spadła na nich z nieba lecz sami ją opracowali. Poziom indolencji poraża. Zadałem sobie trud przejrzałem całą nowelę lecz na nasz nie ma tam prawie nic. :?:

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » wt 20 wrz 2011, 21:10

Tryb egzaminów będzie taki sam, nawet ci sami pewnie będą egzaminowali. Problemu upatruję się w tym, że co innego będzie na zaświadczeniach, co innego jest bowiem w certyfikacji ośrodków. Muszą być zmiany w dokumentach operacyjnych aby wystawić stosowny papier. Na tym łączu będzie raczej ciężko

Awatar użytkownika
grabol

Post autor: grabol » wt 20 wrz 2011, 21:26

Słyszałem także o pewnych zmianach dotyczących uprawnienia "TP", prawdopodobnie nie będzie wymagane posiadanie uprawnień instruktorskich.

Awatar użytkownika
jurek
Świeżonka
Cyfra: 3500
Licencja: D
Kontakt:

Post autor: jurek » wt 20 wrz 2011, 21:33

Skopiowane z innej strony, na pożytek wszystkim:
http://www.szybowce.com/wiadomosci/Praw ... zmiany.pdf

Miłej lektury ;-)
I like this calm a little moment before the storm...

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » śr 21 wrz 2011, 05:22

tak, uprawnienia tandem mają być na równi z uprawnieniami instruktorskimi a nie po uzyskaniu uprawnień instruktora. Tzn wszystkie warunki progowe mają zostać takie same ale faktycznie tandempilot to nie jest instruktor a pasażer to nie uczeń

ODPOWIEDZ