Groźny twist na zapasie: FILM

forum poświęcone analizie wypadków jako materiału szkoleniowego. Uprasza się o opisy pozbawione imion i nazwisk oraz o nie stawianie świeczek [!]
Awatar użytkownika
skydiverek
Cool gość
Reputacja: 117
Cyfra: 1400
Licencja: USPA C

Groźny twist na zapasie: FILM

Post autor: skydiverek » wt 14 mar 2017, 18:21

Ratowanie w wingsuicie, bez RSL i bez "Skyhooka", otwarcie w stabilnej płaskiej pozycji... A nawiasem mówiąc ten zapas to PD OPTIMUM. Jego zalety: mniejszy pack volume, ląduje lepiej niż inne zapasy. Jego wady: słabszy materiał, robią się dziury od normalnego użytkowania, otwiera się dłużej, częściej się skręca. Jest dużo dyskusji i kontrowersji na jego temat, było już kilka wypadków śmiertelnych na nim (albo twist do ziemi, albo nie zdążył się napełnić po strzale automatu). Na innych zapasach tego nie było przez dekady.

No i takie spostrzeżenie --- gdyby ten koleś miał RSL lub Skyhooka, i nawet takiego samego twista, to przynajmniej by miał kilkaset metrów więcej na odkręcenie się.

FILM:
https://www.facebook.com/dominic.roithm ... 803153033/

.

Awatar użytkownika
skydiverek
Cool gość

Re: Groźny twist na zapasie: FILM

Post autor: skydiverek » wt 14 mar 2017, 21:51

Skręcone PD Optimum, wypadek śmiertelny, FILM. Fakt, że słabo się rozkręcał...:

https://embed.life.ru/video/44686bd234e ... 6e1608cd26

.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 480
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » śr 15 mar 2017, 19:15

Optimum jest reklamowane jako "większy powierzchnią" nowoczesny zapas do małych pokrowców. To już w statystyce umieszcza go w szczególnej grupie badawczej.

Z bólem zgodzę się z hipotezą, że posiadanie RSL dałoby mu więcej czasu ale tylko jeśli poprzedzone to byłoby stwierdzeniem, że wyżej podjęta procedura awaryjna dałaby mu więcej czasu, co jest dużo ważniejsze dla dzisiejszego bezpieczeństwa niż posiadanie lub nieposiadanie RSL. Zaś zupełnie inną bajką jest MARD, którego jestem umiarkowanym przeciwnikiem i uważam, że powinien być stosowany tylko w tandemach, sprzętach szkolnych i spadochronach bardziej konserwatywnych, które nie wpadają w nurkowanie w trakcie linetwist. Dlaczego tak jest niebawem wytłumaczę na kanale
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Jarzyn
Cool gość
Reputacja: 46
Cyfra: 1600
Licencja: D

Post autor: Jarzyn » czw 16 mar 2017, 20:05

skydiverek pisze:(...) PD OPTIMUM (...)słabszy materiał, robią się dziury od normalnego użytkowania (...)
.
To jakieś bzdury powtarzarz układam zapasy od 4 lat z czego 70% to sa wlasnie Optimum z racji tego ze sprzęt w tej części świata w ktorej pracuje jest w większości nowy albo bardzo nowy. Układam jako regularne przekładki, jako ratowania, i lądowania w wodzie ( w słodkiej w swoop pondzie i słonej w morzu) i żadnej dziury nie znalazłem. To jakiś internetowy mit którym mozna pomiędzy bajki włożyć.

Awatar użytkownika
skydiverek
Cool gość

Post autor: skydiverek » czw 16 mar 2017, 22:28

Włókna się "rozłażą", było dużo zdjęć od riggerów na forach poniżej. PD odpisało, że te "dziury" (rezejście się włókien na boki) nie wpływają na wytrzymałość czaszy, bo dalej jest tyle samo włókien. Podobnie jest napisane w Dan Poynter's Manual. Pewnie tak jest, ale źle to wygląda. Nie oskarżaj mnie o powtarzanie bzdur, tylko więcej czytaj.

Osobną kwestią jest to, że materiał użyty w PD Optimum jest słabszy od F-111, John LeBlanc z PD pisał to w Skydiving Magazine w 2005 r. Nie twierdzę, że "słabszy" znaczy "za słaby". Tylko, że fizycznie słabszy od F-111.

https://www.facebook.com/groups/Parachu ... =bookmarks

https://www.facebook.com/groups/Parachu ... =bookmarks

.

Awatar użytkownika
Jarzyn
Cool gość
Reputacja: 46
Cyfra: 1600
Licencja: D

Post autor: Jarzyn » pt 17 mar 2017, 05:20

Widzisz ja nie czytam tak duzo jak ty, tylko pracuje z tymi zapasami na codzień

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » pt 17 mar 2017, 06:57

:) a ja robię trochę tego i trochę tego i nie mam tak pewnego zdania na temat Optimy. Też układałem kilka, przekładek i po ratowaniu. Nie widziałem żadnych uszkodzeń, materiał jest wyczuwalnie cieńszy. Ale widzę też filmy z ratowań i przy małej prędkości zapas ten otwiera się zauważalnie dłużej niż inne. To co producent na swojej stronie opisuje jako "smooth" to przedłużenie fazy ze slajderem na górze, czyli wtedy, gdy rozgrywa się duża część linetwistów. Może być coś na rzeczy i warto temat obserwować.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
skydiverek
Cool gość

Post autor: skydiverek » pt 17 mar 2017, 15:32

PD celowo zrobiło, że ten zapas potwiera się wolniej. Reklamowano to 12 lat temu jak ZALETĘ dla freeflyer'ów, którym ktoś przypadkowo wyciągnie klamkę od zapasu przy np 260 km/h. Jednak mam wrażenie, że ten "snivel" (czyli moment kiedy slider pozostaje na chwilę pod czaszą podczas otwarcia) daje czaszy czas ma skręcenie się. Często też widać że jedna połowa czaszy napełnia się przed drugą.

Co ciekawe, jak zaczęły się te nurkujące twisty na Optimum oraz jak Optimum nie zdążyły się napełnić po strzale automatu, PD zdjęło te reklamy z netu i z prasy.

Przez kilkadziesiąt lat nie było nurkujących twistów na zapasach, a tu nagle coraz częściej. I z tego co widziałem to zawsze na PD Optimum...

.

Awatar użytkownika
skydiverek
Cool gość

Post autor: skydiverek » ndz 19 mar 2017, 21:56

Typowe wolne otwarcie PD Optimum:

https://www.facebook.com/MirageContaine ... 189366330/

.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » pn 20 mar 2017, 06:51

A kto wie jak z FB pobrać ten film?

Awatar użytkownika
skydiverek
Cool gość

Post autor: skydiverek » pn 20 mar 2017, 09:29

iwan pisze:A kto wie jak z FB pobrać ten film?
http://www.savefrom.net

Wklej link, wybierz HD, potem "Download" i jak będzie grał film to prawym klawiszem myszy i "Save as...".

.

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Post autor: fizyk » pn 20 mar 2017, 21:34

Albo: kliknij raz na filmie, pojawi się w mniejszej formie na czarnym przeźroczystym tle, wtedy w prawym górnym rogu będą trzy kropeczki, klikasz i wybierasz "Zapisz film".
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
Martinez
Świeżonka
Reputacja: 28
Cyfra: 0
Licencja: 007

Post autor: Martinez » pn 20 mar 2017, 21:38

Pozwole sobie na niewielka dygresje. Czy ja dobrze widze, ze to nie byl jakis tam twist-line tylko calkiem przyzwoity blad przy ukladaniu?
Załączniki
17430680_10208251771879375_1590361411_o.png
Plan the jump, jump the plan!

Dyskoteki, dziewczyny i ogolnie takie takie ale w miare to skydiving mnie kreci!

Moj niewielki fanpage, zapraszam :)

Awatar użytkownika
skydiverek
Cool gość

Post autor: skydiverek » wt 21 mar 2017, 10:47

Tak.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » wt 21 mar 2017, 16:36

Zapas otwiera się faktycznie podejrzanie długo, teraz trochę pokolekcjonuję materiałów na ten temat

ODPOWIEDZ