Ćwiczenia na ziemi

Podstawą bezpieczeństwa jest myślenie na ziemi i dobre reakcje w powietrzu. Ten nowy dział przeznaczony jest dla skoczków, którzy lubią zastanawiać się nad różnymi aspektami skoków.
Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość
Reputacja: 253
Cyfra: 1200
Licencja: D

Ćwiczenia na ziemi

Post autor: Muppet » wt 10 mar 2015, 22:16

Dlaczego warto ćwiczyć na ziemi różne rzeczy, między innymi rozpinanie RSL-a, bo czasami bywa i tak:
https://www.youtube.com/watch?v=b5FwSIj7LxA

Awatar użytkownika
Olgierd
Nielot
Reputacja: 50
Licencja: DFV, NZPIA

Re: Ćwiczenia na ziemi

Post autor: Olgierd » wt 10 mar 2015, 23:10

Co prawda juz przytaczalem ten material na tym forum, ale w zwiazku z tym , ze idealnie tu pasuje, pozwole sobie pokazac jeszcze raz.
Mysle, ze warto...

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 480
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » śr 11 mar 2015, 08:33

Moje osobiste, coraz mniej zrozumiałe publicznie zdanie, koniec szkolenia podstawowego - koniec RSL
Trening procedur awaryjnych, plan skoku i wystarczająco wysokie otwieranie głównego i spece od marketingu nie mają gdzie opchnąć ich narzędzi "do ratowania życia idiotów"
Ale jest jak jest. Jedni chcą sprzedać inni chcą kupić, jedni chcą gwarantować, drudzy nie chcą myśleć. Nikt nie chce odpowiedzialności a każdy zabawy - po chuju układ
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Post autor: fizyk » śr 11 mar 2015, 08:44

Muppet pisze:Dlaczego warto ćwiczyć na ziemi różne rzeczy, między innymi rozpinanie RSL-a, bo czasami bywa i tak:
Nie do końca rozumiem postawione pytanie-tezę. Czy to sugestia, że on coś źle zrobił czy tylko, że tak może się wydarzyć jak na filmie? I dlaczego główny właściwie nie odleciał, RSL był już rozpięty z racji użycia uchwytu zapasu. Rzepy przytrzymały?
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość

Post autor: Muppet » śr 11 mar 2015, 09:29

Może się wydarzyć i jak widać - zdarza się. Jeśli mamy przećwiczone wypinanie (jednym, szybkim ruchem) RSL-a to taka sytuacja nas nie stresuje i szybkim i pewnym ruchem wypinamy RSL. Skoro już mowa o RSL-u - np w Empuriabrava, jak wyrzut jest zły i trzeba lądować w mieście, to miejscowi sugerują aby lądować w kanałach, czyli w wodzie bo wszędzie indziej jest ciasno, są druty itp... więc podejmując decyzję o lądowaniu w wodzie, należy RSL-a wypiąć, podobnie lądowanie na dachach hangarów itp... jak jest to wyćwiczone, to szybko i odruchowo odpinamy RSL i zajmujemy się przygotowaniem do lądowania w nietypowych warunkach, zamiast się motać z RSL-em. Wielokrotnie zdażyło mi się zapytać młodych skoczków - "co to jest" pokazując na zamek RSL-a... i odpowiedź:"... no ten...jak to się nazywa...aaa, RSL czy jakoś tak". Oczywiście moja teza-pytanie dotyczy ćwiczenia ze wszystkimi elementami spadochronu a nie tylko RSL ale zauważyłem, że właśnie RSL jest pomijany i często skoczkowie biorąc sprzęt z wypożyczalni nie zwracają uwagi czy ma RSL czy też nie. Ja osobiście RSL-a (ani innej formy tego typu systemu) nie używam - stawiam na myślenie i wolę osobiście decydować co i kiedy ma mi się otworzyć. Niemniej zdarza mi się skakać na nieswoim sprzęcie ale za nim go dokładnie nie sprawdzę (również pod kątem dodatkowych systemów) - nie zakładam go na plecy.

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość

Post autor: Muppet » śr 11 mar 2015, 09:37

fizyk pisze:
Muppet pisze:Dlaczego warto ćwiczyć na ziemi różne rzeczy, między innymi rozpinanie RSL-a, bo czasami bywa i tak:
Nie do końca rozumiem postawione pytanie-tezę. Czy to sugestia, że on coś źle zrobił czy tylko, że tak może się wydarzyć jak na filmie? I dlaczego główny właściwie nie odleciał, RSL był już rozpięty z racji użycia uchwytu zapasu. Rzepy przytrzymały?
Kliknij, zobacz i przeczytaj i będziesz wiedział, co się stało :-) :
http://hiszpaniazemocjami.blogspot.com/ ... ecach.html

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Post autor: fizyk » śr 11 mar 2015, 10:13

Ja mam już od samego początku nawyk, że jak coś jest kolorowe i wystaje, a tak jest właśnie z tasiemkami odczepnymi RSL-a, zwracam na to uwagę. Przy układaniu spadochronu zawsze wykonuje sprawdzenie, czy zapięcie *wypięcie" działa (nie zacina się) a dosyć często powtarzam próbę wypięcia RSL jak już mam pokrowiec na sobie, szczególnie jeśli to nowy (dla mnie) sprzęt oraz jeśli go nie układałem samodzielnie.

Może to wszystko aż nadto roboty, ale takie mam nawyki i nie zamierzam ich zmieniać.
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
Robercik
Nielot
Reputacja: 3
Cyfra: 2

Post autor: Robercik » śr 09 sie 2017, 12:02

Niewiem gdzie napisać tego posta ale wydaje mi się że ten temat będzie do tego idealny. Rozpocząłem kurs aff no i niestety po 3 skokach tandemowych mam problem z wygieciem. Do tego dochodzi fakt że mam 190 wzrostu i trochę ciężko mi zrobić tę pozycję. Czy macie jakieś propozycje co mógłbym zrobić aby polepszyć swoją sytuację? Byłem nawet w Katowicach w tunelu przez 20 minut ( 2 minutowe podejścia ) no i dalej kicha. Ktoś miał podobny problem? Na strefie polecili mi abym robił taką figurę przed lustrem i korygował błędy. Ale czy oprócz tego mogę zrobić coś jeszcze? Z góry dziękuję za pomoc
Widać co tu napisałem ?

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość

Post autor: Muppet » śr 09 sie 2017, 12:55

Skontaktuj się z jakimś fizjoterapeutą - Ci goście na prawdę dużo wiedzą o anatomii i problemach z różnymi przypadłościami. Sprawdzi w czym leży problem i zaleci ćwiczenia np. na rozciąganie, wzmocnienie pewnych partii mięśni itp...

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » czw 10 sie 2017, 09:15

Robercik zobacz ten film, może być pomocny w zrozumieniu jakie mięśnie pracują i jak sobie przygotować sylwetkę. Tunel, jak jesteś duży to musisz mieć farta do dobrego instruktora ;) ale to inny temat
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Bartek_K
Nielot
Reputacja: 8
Cyfra: 123
Licencja: SK

Post autor: Bartek_K » czw 10 sie 2017, 12:23

Poza tym na poczatku nie przejmuj sie problemami z sylwetka. Czasami przy pierwszych skokach glowa jest zajeta innymi rzeczami zeby sie skupic na tym ze biodra trzeba wypchnac. Na pewno wszelakie cwiczenia rozciagajace Ci pomoga. Nie rozumiem tylko jednego, piszesz ze rozpoczales kurs AFF i jestes po trzech skokach tandemowych. Skoki tandemowe to nie kurs AFF :)

Awatar użytkownika
mati83
Nielot
Reputacja: 36
Cyfra: 65

Post autor: mati83 » czw 10 sie 2017, 13:16

Pewnie chodzi o skoki z instruktorami lecącymi obok... ;) Robercik, robisz kurs w Gliwicach? ;)
"Why walk when you can fly..."

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » czw 10 sie 2017, 17:08

Pozwolicie Panowie, że na razie pozostanę przy opinii, że młodym skoczkom miesza w głowie kwestia rozłączania RSL. Nawet w tym filmie, w którym tasiemka RSL była źle poprowadzona i zawięła się wokół taśm nośnych zapasu nie przekonuje mnie. Znajomość systemu i wszystich elementów jest bardzo ważna ale jakiekolwiek znakowanie emocjonalne kwestii RSL prowadzi do wypaczeń i może stać się przyczyną dużego problemu. Miałem już kilkoro studentów, którzy szkolili się gdzieś indziej i na odświeżeniu sytuacji awaryjnych na pytanie co robisz, gdy nie możesz znaleźć pilocika padała odpowiedź: no.. tego RSLa rozłączam. Rozumiem pewną przydatność tego systemu, choć osobiście nie należę do sympatyków i stosuję dla studentów bo mam szach i mat ale na pewno nie będę mieszał i tak przeładowanym studentom w główach. Studenci nie latają przy takim wietrze, aby z dachu ich ściągnął pilocik od zapasu, lepiej niech unikną w tym czasie lądowania na przeszkodzie niż coś rozłączają tracąc orientację w przestrzeni. Jest RSL? to niech będzie. Jak ktoś ma przed nim lęki to niech go rozłączy albo zdemontuje.

Awatar użytkownika
Robercik
Nielot
Reputacja: 3
Cyfra: 2

Post autor: Robercik » pt 11 sie 2017, 09:12

Dzięki za pomoc i opinię. Kurs robię w miejscowości Laszki na podkarpaciu. Mam za sobą dwa skoki tandemowe że tak powiem jako turysta . Kolejne 3 zrobiłem aby przełamać się przy wyskoku z samolotu i jakoś poukładać sobie w głowie co i jak robić od a do z . Problem jest właśnie z sylwetką. Przy wyskoku z samolotu przez pierwsze kilka sekund mam dobrą pozycję ale później nogi przestają utrzymywać swoją pozycję. Jedna idzie niżej druga wyżej. I tak w każdym skoku. Chyba trzeba będzie dłużej ćwiczyć tę sylwetkę na ziemi albo zmienić taktykę i zamiast aff zacząć jednak od SL . Może to jednak za dużo na początek .
Widać co tu napisałem ?

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » pt 11 sie 2017, 09:18

pamięć mięśniowa to setki powtórzeń, czasu na ziemi masz dużo ;)

ODPOWIEDZ