Kanapy? Co to jest?

Dział miłośników akrobacji na otwartych spadochronach. Jak zaczynać, z kim trenować, co w tym fajnego a co niebezpiecznego.

Moderator: łosiu

Awatar użytkownika
szczena
Reputacja: 6
Cyfra: 600

Kanapy? Co to jest?

Post autor: szczena » pn 14 lip 2014, 21:55

Na prośbę Iwana wyjaśniam co to takiego są te "kanapy".
W środowisku polskich spadochroniarzy "kanapami" nazywa się skoki typu Canopy Relative Work (CRW) lub druga nazwa Canopy Formation (CF). W skrócie "kanapy" to zespołowa akrobacja na otwartych spadochronach. Do wykonania najprostszej kanapy niezbędne jest oczywiście minimum dwóch skoczków, którzy po otwarciu spadochronów podlatują tak blisko do siebie aby jeden z nich mógł załapać drugiego spadochron i wpleść nogi w jego linki. To tak w skrócie.
W naszym ojczystym kraju skoczków uprawiających tego typu działalność jest mnie 20-stu, bawią sie tak:

lub tak:

Awatar użytkownika
ŁoKŁoK
Świeżonka
Reputacja: 0
Cyfra: 0

Re: Kanapy? Co to jest?

Post autor: ŁoKŁoK » pn 14 lip 2014, 22:21

ach to... to! :) takim slangiem po prostu :) kanapki są bardzo piękne :) jakieś inne potoczne dla amatora?? :)

Awatar użytkownika
robertlang
Nielot
Cyfra: 7

Post autor: robertlang » wt 15 lip 2014, 16:08

A na świecie tak: :-D

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 487
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » wt 15 lip 2014, 16:42

Szczena, ale fajnie jak ktoś pisze a nie ja!
Ja już mam klawiaturę wytartą ;)
Kanapy są bardzo trudną i jeszcze bardziej zespołową dyscypliną. Trzeba mieć minimum 200 skoków aby zacząć latać w formacji.
Skoki są bardzo emocjonujące i jeden, dobry skok wystarczy na cały dzień.
Czas pracy w formacji, wysiłek i koncentracja są zupełnie inne niż dyscypliny oparte o swobodne spadanie
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
robertlang
Nielot

Post autor: robertlang » wt 15 lip 2014, 18:07

A co się dzieje w kraju i na świecie z popularnym kiedyś sky-surfingiem?Próżno szukać dziś materiałów na ten temat.Moda przebrzmiała?

Awatar użytkownika
szczena

Post autor: szczena » wt 15 lip 2014, 21:16

A tu nasz Rekord Polski CRW-11 z 2011 roku. Może za rok lub dwa przymierzymy się do 16-stki, tylko z ludźmi krucho. Niestety brak chętnych do nauki tej trudnej sztuk latania nie wiem dlaczego ale wszyscy się czegoś boją.

Awatar użytkownika
Konstanty
Cool gość
Reputacja: 17
Cyfra: 55

Post autor: Konstanty » wt 15 lip 2014, 22:25

właśnie to jedna z dwóch rzeczy, które kręcą mnie najbardziej w skokach.
Ważne pytanie:
do dwustu skoków trochę mi jeszcze brakuje. Więc mam czas, na ćwiczenia. Czyli - co ćwiczyć, jak latać, czy cokolwiek innego robić, żeby się dobrze przygotować do CRW? Czy w ogóle można jakoś samemu się do tego przygotować? Oczywiście domyślam się, że to wymaga już otwartego spadaka :-D

Awatar użytkownika
szczena

Post autor: szczena » śr 16 lip 2014, 22:50

Jeśli chciałbyś spróbować to najlepszym sposobem jest pojawić się w Chrcynnie i na poczatku polatać na kamerze za formacją. Zobaczysz wtedy jak trzeba się nagimnastykować żeby coś z tego wyszło.
Potem jak stwierdzisz, że chcesz popełnić następny krok to zoragnizujemy Tobie odpowiedni spadochron i zaczniemy działać.
A jeśli chodzi ćwiczenia samemu to jedyne co możesz zrobić to musisz stwierdzić czy jesteś w stanie wyjść z samolotu płasko na strugi i pod ogonem wyrzucić pilocikpo 1sek opóźnienia.

Awatar użytkownika
Konstanty
Cool gość
Reputacja: 17
Cyfra: 55

Post autor: Konstanty » śr 16 lip 2014, 23:46

Dzięki za zaproszenie. Może pod koniec sezonu, a jak nie, to na pewno początek przyszłego. :D

Awatar użytkownika
robertlang
Nielot

Post autor: robertlang » czw 17 lip 2014, 00:23

Szczena,zareklamuj Was jeszcze ;-) Znaczy się ,napisz czy jesteście stałą ekipą od dłuższego czasu(stanowicie członków kadry, bo macie takie same ubranka?).Czy często się spotykacie w komplecie(to też pewnie pewien problem logistyczny i finansowy ,żeby wszystkim się chciało w jednym czasie :-D ).Ile razem robicie skoków w sezonie?

Awatar użytkownika
szczena

Post autor: szczena » pt 18 lip 2014, 22:22

Z tego co kojarzę to na dzień dzisiejszy jest nas:
- 6 osób w Lublinie i
- ok 10 osób w Warszawie.
Ostatnimi czasy jest na bardzo trudno jakoś zebrać się kupy.
Wiadomo życie i te sprawy. Część z nas skupiła się na skokach w sekwencjach dwójkowych i reprezentuje nasz kraj na zawodach. Ostatnio Balon, Bączek i Rudolf przywieźli pierwsze miejsce Międzynarodowych Mistrzostw Czech i niedługo jadą na mistrzostwa świata do Bośni i Hercegowiny.
Ja i jeszcze kilku innych zapaleńców czerpiemy ogromną radość ze skoków na pokazach, pokazując przeróżne triki i widząc zachwyt w ludzkich oczach.
Oto nasze przykłady:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Awatar użytkownika
Jarzyn
Cool gość
Reputacja: 46
Cyfra: 1600
Licencja: D

Post autor: Jarzyn » sob 19 lip 2014, 18:18

Konstanty pisze:właśnie to jedna z dwóch rzeczy, które kręcą mnie najbardziej w skokach.
Ważne pytanie:
do dwustu skoków trochę mi jeszcze brakuje. Więc mam czas, na ćwiczenia. Czyli - co ćwiczyć, jak latać, czy cokolwiek innego robić, żeby się dobrze przygotować do CRW? Czy w ogóle można jakoś samemu się do tego przygotować? Oczywiście domyślam się, że to wymaga już otwartego spadaka :-D
Nie za bardzo znam sie na kanapacha ale tez mi sie zdazylo "obwachiwac temat" i mi polecono na poczatek uczestnicznie w kursach pilotazu czaszy aby poznac cale spektrum moliwosci swojej czaszy

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 487
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » pn 21 lip 2014, 08:49

Pilotaż samolotu wydaje się kluczowy. W przypadku kanap umiejętna praca na przednich i tylnych taśmach. Celność lądowania też poprawia panowanie nad spadochronem. Czasza wielkości 170-190 dziewięciokomorowa wydaje się być dobra do nabywania takich umiejętności.
Tak mi się wydaje bo choć mam kilka setek kanap na koncie to spadochrony, wiedza i technika były wtedy zupełnie inne kilkanaście lat temu. Na PD lightning ze Zwierzem kilka lat temu pracowałem jak nowicjusz ;)
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
szczena

Post autor: szczena » wt 22 lip 2014, 14:34

Nasz najnowszy wyczyn - trójka boczna (bez taśm)

Awatar użytkownika
łosiu
Administrator
Reputacja: 93
Cyfra: 38
Licencja: CPL(A)
Kontakt:

Post autor: łosiu » wt 22 lip 2014, 15:56

zacny filmik.
fajnie pokazuje ile pracy trzeba włożyć w zbudowanie formacji CRW.

..może kiedyś się człowiek pokusi co by CRW potrenować :)...
pain is temporary... quitting lasts forever...
http://latasie.pl

ODPOWIEDZ