Kupię Pro Dyter Optima II

Wysokościomierze, akustyki, dittery

Moderator: Konstanty

Awatar użytkownika
robertlang
Nielot
Reputacja: 6
Cyfra: 7

Kupię Pro Dyter Optima II

Post autor: robertlang » ndz 13 wrz 2015, 14:14

Jak w temacie .Używany,w dobrym stanie ,sprawny Pro Dyter Optima II kupię w rozsądnej cenie.To mój pierwszy akustyk, więc instrukcja po polsku wskazana. robertlang@wp.pl Bydgoszcz.

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość
Reputacja: 84
Cyfra: 130
Licencja: DFU C

Re: Kupię Pro Dyter Optima II

Post autor: mathrick » pn 14 wrz 2015, 07:17

To chcesz Pro Dyttera czy Optimę II? To są dwa zupełnie różne produkty. Pro Dytter to starsza generacja tego co obecnie nazywa się Solo II i ma tylko alarmy w swobodnym spadku ustawiane na okrągłej tarczy w wyznaczonych miejscach, wyskalowane w stopach. Optima ma cyfrowy wyświetlacz, kilka niezależnych, programowalnych zestawów do swobodnego spadku i pod czaszą, wybór metrów i stóp.

Ja latam obecnie z używanym Pro Dytterem i działa OK, ale w dłuższej perspektywie chcę dokupić coś, co ma alarmy pod czaszą i/lub książkę skoków którą można ściągnąć na PC.

Awatar użytkownika
robertlang
Nielot

Post autor: robertlang » pn 14 wrz 2015, 10:31

O człowiek uczy się całe życie.Może tak :Mam Kask Gath z Wingstore z mocowaniem na akustyka tak jak na fotce poniżej.Nie wiem jaki akustyk tam wejdzie rozmiarowo.Czy są one wszystkie znormalizowane wielkościowo ? Żadnych cudów nie potrzebuję,ale właśnie cechy OptimyII były by okej(przyszłościowe).Tylko nie wiem czy wejdzie do tej osłony przy kasku.
Załączniki
gath-pro-dytter-cover.jpg
gath-pro-dytter-cover.jpg (18.16 KiB) Przejrzano 6410 razy

Awatar użytkownika
robertlang
Nielot

Post autor: robertlang » pn 14 wrz 2015, 11:09

A sugerowałem się tą nazwą w sklepie pod produktem:
Załączniki
optima-ii-pro-dytter.jpg
optima-ii-pro-dytter.jpg (5.59 KiB) Przejrzano 6406 razy

Awatar użytkownika
robertlang
Nielot

Post autor: robertlang » pn 14 wrz 2015, 12:51

Kupiony ,więc nieaktualne.

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość
Reputacja: 84
Cyfra: 130
Licencja: DFU C

Post autor: mathrick » pn 14 wrz 2015, 20:46

Odpowiadając jeszcze na Twoje pytanie, tak, dyttery (nazwa ogólna na akustyki, niekoniecznie model Dytter) produkcji L&B mają standardowy rozmiar od Pro Dyttera właśnie chyba i wchodzą w uchwyt który robi Gath. Innych firm nie wiem.

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość
Reputacja: 253
Cyfra: 1200
Licencja: D

Post autor: Muppet » czw 17 wrz 2015, 21:30

Mahtrick - dałbym Ci + za merytoryczne odpowiedzi ale w tym dziale się nie da :-) - jednak pamiętaj, że jak wchodzisz w polemikę (doradztwo) z kimś, kto nie odróżnia nazw sprzętu, i pisze, że"to jego pierwszy" to zadaj kilka dodatkowych pytań- ile skoków, co potrafi, co chce latać- bo mam wrażenie, że niektórzy młodzi skoczkowie traktują akustyki jako "fajny sprzęt, nie muszę patrzeć na wysokościomierz" - ja, mając ponad 1k skoków, zapytany przez egzaminatora, czy mam ProTrcka - odpowiedziałem że nie - bo miałem Optimę :-) ale niestety usłyszał i mnie za to oblał i nie było tłumaczenia, że "nie o to pytał" bo wiedział, że w ciula z nim przygrałem ale to były rozgrywki doświadczonych skoczków - teraz latam tandemy bez kakasku i bez akustyka ale we free czy innych takich owszem ale traktuję wspomagająco a nie jako sygnał do działania - aczkolwiek, na ostatnich pokazach skoków desantowych przy wyjściu z 1k1 Optima II i Altitrack II pokazały błędne parametry :-) ale miałem analoga na ręce i świadomie otwierałem się na zaplanowanej wysokości :-). Ponadto, warto zauważyć, że często skoczkowie niewłaściwie ustawiają wysokość alarmową - ale to już inny temat.... - znowu się rozgadałem - ale myślę, że z wysokościomierzem akustycznym jest jak z prezerwatywą - zabezpiecza tych, którzy używają ich ze świadomością :-)

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » czw 17 wrz 2015, 22:30

Panowie, ciekawa dyskusja ale nie tu, nie na giełdzie ;)
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Post autor: fizyk » pt 18 wrz 2015, 13:17

Wiem, że giełda, ale jak się uzbiera kilka off-topicowych postów, to rozdziele i przeniosę do nowego działu. Tymczasem pytanie do Muppeta:
Muppet pisze:Ponadto, warto zauważyć, że często skoczkowie niewłaściwie ustawiają wysokość alarmową - ale to już inny temat.... - znowu się rozgadałem - ale myślę, że z wysokościomierzem akustycznym jest jak z prezerwatywą - zabezpiecza tych, którzy używają ich ze świadomością :-)
Mógłbyś rozwinąć temat złych ustawień. Jako początkujący, przymierzający się do zakupu akustyka w okolicach zimy, chciałbym wiedzieć gdzie czyhają na mnie złe rzeczy.
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » pt 18 wrz 2015, 14:38

Dobrą zasadą ustawiania tego zabezpieczenia jest świadomość, że ma nas wyrwać z błędu. Jeśli chcemy zrobić rozejście formacji na 1500 metrów to ustawiamy akustyka właśnie na tą wysokość a nie wyżej, żeby nas poinformował o wysokości. Ma nam dać znak, że coś przegapiamy. Bo inaczej nauczymy latać się na wskazania akustyczne i przestaniemy obserwować wysokość i wysokościomierz.
Można przyjąć, że ustawimy wysokość końca zabawy, najniższą do otwarcia głównego i wysokość podjęcia decyzji o awarii
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
robertlang
Nielot

Post autor: robertlang » pt 18 wrz 2015, 15:12

To skoro przeze mnie wątek wystartował ,to przyczynię się do przeniesienia go :-D
Kojarzę jak wyglądał wiele lat temu różowy Pro Dytter z kółeczkiem ze skalą.
Wiem,akustyk nie zastąpi rozumu i analogowego wysokościomierza.Akustyk poczeka na swój czas,aż ogarnę pierwsze emocje związane z powrotem do skoków po dwudziestu latach.Wtedy jedyną komendą akustyczną w skoku na ST-7, było darcie się z ziemi instruktora (gdy skoczek był na ok.100m). :lol:
Będę starał się być rozumnym skoczkiem(ma się te 40lat,to i krew mniej gorąca,a logika zastępuje chęć cool zabawy).Wysokościomierz na rękę już jest,a na kurs układania czasz typu skrzydło się już zapisałem.Po to,aby być świadomym tego na czym skaczę i jak to działa i wygląda namacalnie.
Chętnie posłucham opinii na temat używania akustyków,a wiem już z ebooków Ivana :mrgreen: że na początek akustyk to nie jest dobry pomysł.

Awatar użytkownika
yyoex
Cool gość
Reputacja: 108
Kontakt:

Post autor: yyoex » pt 18 wrz 2015, 16:50

Uważam, że zanim się skorzysta z akustycznych, trzeba się nauczyć skorzystania z wizualnego i wypracować wyczucie wysokości - wiec może po 200 skokach ...
have a nice day
jörgen
Member of the "Beef", SRA 5425, SRA-GW 12, Muff # 5126

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość
Reputacja: 253
Cyfra: 1200
Licencja: D

Post autor: Muppet » pn 21 wrz 2015, 08:39

fizyk pisze:Wiem, że giełda, ale jak się uzbiera kilka off-topicowych postów, to rozdziele i przeniosę do nowego działu. Tymczasem pytanie do Muppeta:
Muppet pisze:Ponadto, warto zauważyć, że często skoczkowie niewłaściwie ustawiają wysokość alarmową - ale to już inny temat.... - znowu się rozgadałem - ale myślę, że z wysokościomierzem akustycznym jest jak z prezerwatywą - zabezpiecza tych, którzy używają ich ze świadomością :-)
Mógłbyś rozwinąć temat złych ustawień. Jako początkujący, przymierzający się do zakupu akustyka w okolicach zimy, chciałbym wiedzieć gdzie czyhają na mnie złe rzeczy.
Fizyk - np. w Optima ustawiasz sygnały na 3 wysokościach - 1 - rozejście, 2 - otwarcie - 3 - alarmowa. Dwie pierwsze opisał Iwan, ja miałem na myśli właśnie alarmową - jeśli jest za wysoko (widziałem ustawienia u skoczków na 600m) to przy lekko opóźnionym otwarciu i długim napełnianiu czaszy usłyszysz sygnał alarmowy - jeśli zdarzy Ci się tak kilka razy, to przyzwyczaisz się do tego (specyficznego) sygnału i nie zareagujesz w porę. Nie napiszę tu jaką wysokość preferuję :-) bo to nie jest taka oczywista sprawa i każdy powinien sam (bądź w konsultacji z instruktorem bądź kimś doświadczonym) sobie ustalić, przede wszystkim pod kątem tego, co się lata. Sygnał alarmu włączy się nie tylko podczas wolnego spadania ale też przy przedłużającym się otwarciu i jak np. będzie walczył z kichą i usłyszysz alarm, to Twoja reakcja powinna być natychmiastowa - zamki zapas bo jak nie, to zaraz spracuje automat. Oczywiście, jak pisał Iwan - nie chodzi o to aby walczyć do alarmowej - wręcz przeciwnie ale jak już zdarzy się komuś w tej walce zagonić to taki alarm może się bardzo przydać, o ile nie jest nasze ucho przyzwyczajone i zareagujemy natychmiast. Jeszcze raz powtórzę za Iwanem - akustyk ma nas wspomagać a nie być głównym wysokościomierzem. Zgadzam się z Jorgenem - nie ma co za szybko zaczynać z akustykiem, dopóki praca z analogowym wysokościomierzem nie stanie się oczywistą oczywistością :-) i nie wejdzie w nawyk.

Awatar użytkownika
Cuba
Cool gość
Reputacja: 91
Cyfra: 3300
Licencja: D-BPA

Post autor: Cuba » pn 21 wrz 2015, 14:23

yyoex pisze:Uważam, że zanim się skorzysta z akustycznych, trzeba się nauczyć skorzystania z wizualnego i wypracować wyczucie wysokości - wiec może po 200 skokach ...
I może jeszcze egzamin państwowy na licencje użytkownika/operatora wysokościomierza akustycznego w wolnym spadaniu ? :faceplant:

W UK np. wysokościomierz akustyczny jest wymagany do skoków freefly. Nie masz - nie skaczesz FF. Przychodzi do mnie student na coaching FF (40 skoków na koncie) pytam: masz akustyka ? nie mam. no to Ci pożyczę. Co nie zmienia faktu że aby uzyskać naklejkę do licencji FF1 (uprawnia do skoków head-up -czyli w sittcie- w grupach 2wu i więcej osobowych) należy w trakcie skoku egzaminacyjnego zademonstrować min. 2-3 krotną kontrolę wysokości pomiędzy zadaniami egzaminacyjnymi. Miałem 2 tygodnie temu misiaczka co zrobił całą wiązankę zadań perfekcyjnie ale oblałem go ze względu na brak kontroli wysokości.

Druga kwestia to ten ciekawy artykuł na temat eksperymentu z wysokościomierzami akustycznymi w Skydive Voss w 2012 roku:

http://blueskiesmag.com/2013/04/02/digi ... -students/
live fast die young.

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Post autor: fizyk » pn 21 wrz 2015, 14:38

Ja chciałbym mieć akustyka na razie głownie ze względu ka logowanie skoków, przecież nie trzeba ustawiać alarmów chyba :)
..:: Fizyk

ODPOWIEDZ