trochę o czakrach

Kącik wiedzy izoterycznej. Kogo nie interesuje niech przynajmniej nie wyśmiewa
Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

trochę o czakrach

Post autor: iwan » śr 06 lip 2011, 10:23

Trochę ciekawych rzeczy znalazłem i przekopiowuję tutaj:

Czakry to ośrodki energetyczne w ciele człowieka, których zadaniem jest utrzymywanie nas w równowadze fizycznej, mentalnej, emocjonalnej i duchowej.

Pojęcie czakra (czakram, chakra) wywodzi się ze starożytnego indyjskiego systemu uzdrawiania, który wyróżnia w ciele siedem głównych ośrodków kierujących przepływem energii subtelnych. W sanskrycie wyraz „czakra” oznacza „koło” lub „dysk”. Symbolizują połączenie ciała duchowego z fizycznym i pokrywają się z układem hormonalnym. Harmonijna praca czakr wpływa na prawidłowe funkcjonowanie ciała, natomiast stan niezrównoważenia, blokady – objawiają się na poziomie fizycznym jako choroby.

Teoria czakr jest cennym i wnikliwym wytłumaczeniem holistycznej natury człowieka. Pozwala zrozumieć, że osiągnięcie zdrowia i pełnej harmonii w życiu powinno opierać się nie tylko na trosce o ciało fizyczne, ale też emocjonalne, umysłowe i duchowe. Każda z siedmiu czakr zawiaduje inną częścią tej złożonej całości i pozwala dotrzeć do obszarów, które wymagają poprawy i wprowadzenia harmonii.

Czakry można widzieć w wyobraźni jako spirale energetyczne, barwne kielichy świetlne, wirujące kręgi. W tradycji hinduskiej przedstawia się je jako kwiaty lotosu, każdy wirujący z inną częstotliwością, kolorem i inną ilością płatków. W ciele człowieka są tysiące mniejszych czakr, ale najczęściej wymienia się siedem głównych, nad którymi warto pracować. Czakry te ułożone są symetrycznie, jedna nad drugą – od kości guzicznej aż po czubek głowy. Ich środki współtworzą kanał biegnący wzdłuż kręgosłupa, zwany „szuszumną”.

Każdy ośrodek energetyczny czyli czakram odpowiada za zbieranie subtelnej energii, przekształcanie i przekazywanie jej ciału. Każda czakra jest powiązana z określonym gruczołem dokrewnym i organami wewnętrznymi. Energia przekazywana gruczołom przekształcana jest przez narząd w hormony, które roznoszą się z krwią po całym ciele i wpływają na zdrowie człowieka.

Obrazek

Czakra 1 – korzenia (podstawy, Muladhara)

Znajduje się u nasady kręgosłupa miedzy genitaliami a odbytem, emanuje kolorem czerwonym (jak zachodzące słońce). Jest to najniższa czakra i dlatego odpowiada za "najniższe", i jednocześnie najbliższe poziomowi fizycznemu emocje: poczucie bezpieczeństwa, bogactwa i podstawowych więzi rodzinnych.

Zaburzenia fizyczne i emocjonalne związane z niepoprawnym działaniem tej czakry, to: zwyrodnieniowe zapalenie stawów, wewnętrzny niepokój, pustka, trudności w osiąganiu celów, brak koncentracji.

Na poziomie fizycznym czakra korzenia odpowiada za: układ szkieletowy (w tym kręgosłup), nerki i jelito grube. W układzie hormonalnym powiązana jest z nadnerczami. Astrologicznie odpowiada jej znak Koziorożca, rządzącą planetą jest Saturn a żywiołem ziemia. Do czakry tej przypisany jest zmysł węchu.

Czakrę korzenia energetyzuje się wizualizując wpływający do niej strumień czerwonej energii z Ziemi lub sytuacje z życia, gdzie nasze potrzeby materialne są w pełni zaspokojone.

Do pracy z czakrą podstawy można wykorzystać kryształy: agat, krwawnik, tygrysie oko, granat, rubin, hematyt, onyx, kwarc różowy i kwarc dymny; a zapachy (kadzidła, olejki): drzewo cedrowe, paczuli, mirra, piżmo i lawenda.
Czakra 2 – krzyżowa
(śledziony, seksualna, Swadhisthana)

Znajduje się w podbrzuszu, około 3-5 cm poniżej pępka i emanuje kolorem pomarańczowym. Odpowiada za równowagę emocjonalną, poczucie estetyki, popęd płciowy. Jeśli działa nieprawidłowo, objawiać się to może zaburzeniami w popędzie seksualnym, depresją, brakiem poczucia piękna, niezrównoważeniem emocjonalnym, nadwrażliwością, nieuzasadnionym poczuciem winy. Mogą pojawić się problemy z pęcherzem, prostatą i bóle w dole pleców.

Na poziomie fizycznym czakra krzyżowa odpowiada za narządy płciowe, pęcherz moczowy, prostatę, jelito cienkie, trzustkę i wątrobę. W układzie hormonalnym powiązana jest z jądrami/jajnikami. Astrologicznie odpowiada jej znak Raka i Skorpiona, rządzącą planetą jest Pluton a żywiołem woda. Odpowiada za zmysł smaku.

Czakrę krzyżową energetyzuje się poprzez wizualizację pomarańczowego strumienia energii oraz sytuacje z życia, w których budzi nas silne poczucie piękna i spełnienia.

Do pracy z czakrą krzyżową można wykorzystać kryształy: cytryn, karneol, złoty topaz. Zapachy (kadzidła, olejki): jaśmin, róża i drzewo sandałowe.
Czakra 3 – splotu słonecznego (Manipura)

Znajduje się między pępkiem a podstawą mostka i emanuje kolorem żółtym (złotym). Odpowiada za witalność, wolę, siłę osobowości, dobre samopoczucie i pobudzenie organizmu oraz poczucie odrębności i zdolności poznawcze (intelektualne). Jeśli działa nieharmonijnie, może prowadzić do egoizmu, narcyzmu, ucieczki od ludzi, otępienia, depresji, znużenia i braku energii witalnej. Zaburzenia fizyczne: wrzody żołądka, zmęczenie, otłuszczenie żołądka, alergie, cukrzyca.

Na poziomie fizycznym odpowiada za pobudliwość układu nerwowego, mięśnie szkieletowe, skórę i układ trawienny. W układzie hormonalnym powiązana jest z trzustką. Astrologicznie odpowiada jej znak Lwa i Barana, rządzącą planetą jest Mars i Słońce a żywiołem ogień. Odpowiadającym zmysłem jest wzrok.

Czakrę słoneczną energetyzuje się wizualizacją złotego strumienia energii lub sytuacji życiowych związanych z dużym zasobem witalnej energii, takich jak ulubiony sport.

Do pracy z czakrą słoneczną można wykorzystać kryształy: cytryn żółty, topaz, awenturyn i oligoklaz (kamień słoneczny). Zapachy (kadzidła, olejki): róża, palczatka, bergamota, ylang-ylang.
Czakra 4 – serca (Anahata)

Znajduje się na środku klatki piersiowej na wysokości serca i emanuje kolorem jasnozielonym lub różowym. Odpowiada za poczucie bliskości, miłości i przyjaźń (związki międzyludzkie). Jeśli czakra serca działa nieprawidłowo, może powodować trudności w nawiązywaniu kontaktów, poczucie nieakceptacji i odrzucenia. Problemy fizyczne to: płytki oddech, nadciśnienie, choroby serca, rak.

Na poziomie fizycznym odpowiada za serce, układ krążenia (krew, limfa), klatkę piersiową. W układzie hormonalnym powiązana jest z grasicą. Astrologicznie odpowiada jej Waga i Byk, rządzącą planetą jest Wenus a żywiołem powietrze. Czakra ta odpowiada za zmysł dotyku.

Czakrę serca energetyzuje się wizualizując strumień jasnozielonej energii lub sytuacje życiowe, w których odczuwaliśmy silną bliskość i zaufanie do drugiej osoby lub do całej ludzkości.

Do pracy z czakrą serca można wykorzystać kryształy: cytryn turmalin, kwarc różowy, szmaragd, kalcyt zielony, jadeit, azuryt, awenturyn, malachit i kamień księżycowy. Zapachy (kadzidła, olejki): róża, melisa, bergamota.
Czakra 5 – gardła (Wiszuddha)

Znajduje się u podstawy szyi i emanuje jasnoniebieskim kolorem. Odpowiada za poczucie własnej wartości, zdanie o sobie, komunikowanie się i autoekspresję. Czakra ta przechowuje wszystkie wyparte przez świadomość emocje. Jej nieprawidłowe działanie prowadzi do zbyt niskiej lub zbyt wysokiej samooceny oraz pogorszenia a nawet zablokowania kontaktu z podświadomym umysłem. Inne zaburzenia emocjonalne to: perfekcjonizm, nieumiejętność wyrażania emocji, zablokowana kreatywność. Zaburzenia fizyczne: bóle gardła i szyi, problemy z tarczycą, słuchem, szumy w uszach, astma.

Na poziomie ciała czakra ta odpowiada za gardło, oskrzela, usta i uszy. W układzie hormonalnym powiązana jest z tarczycą. Astrologicznie odpowiada jej znak Bliźnięta i Panna, rządzącą planetą jest Merkury a żywiołem eter. Odpowiadającym zmysłem jest słuch.

Czakrę gardła energetyzuje się wizualizacją jasnoniebieskiego strumienia energii lub wybaczania sobie z przeszłości.

Do pracy z czakrą gardła można wykorzystać kryształy: turkus, lazuryt, akwamaryn, agat, celestyn, sodalit i szafir. Zapachy (kadzidła, olejki): rumianek i mirra.
Czakra 6 – trzeciego oka (Adżna)

Znajduje się nieco powyżej przerwy nad brwiami i emanuje kolorem indygo. Odpowiada za intuicję i mądrość a także duchowość, metafizykę. Jej nieprawidłowe działanie może prowadzić do materializmu i skrajnego racjonalizmu. Zaburzenia fizyczne i emocjonalne: bóle głowy, słaby wzrok, jaskra, zaburzenia neurologiczne, koszmarne sny, trudności z uczeniem się, halucynacje.

Na poziomie ciała czakra ta odpowiada za gospodarkę neurohormonalną, oczy, podstawę czaszki, podwzgórze. W układzie hormonalnym powiązana jest z przysadką mózgową. Astrologicznie odpowiada jej znak Strzelec i Ryby, rządzącą planetą jest Neptun, Jowisz a żywiołami światło/energia telepatyczna. Odpowiada jej szósty zmysł.

Czakrę szóstą energetyzuje się wizualizacją strumienia energii o kolorze indygo, granatu, lub otwierającego się trzeciego oka.

Do pracy z czakrą korzenia możesz wykorzystać kryształy: ametyst, fluoryt, azuryt, apatyt purpurowy, kalcyt, szafir, fluoryt, lazuryt; olejki/kadzidła: hiacynt, fiołek i geranium.
Czakra 7 – korony (Sahasrara)

Znajduje się na czubku głowy i emanuje kolorem fioletowym (lub białym, fioletowo-różowym). Odpowiada za duchowość, doznania mistyczne, poczucie jedności z Wszechświatem i znalezienie misji życiowej. Jej nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do skrajnego materializmu i braku perspektyw życiowych.

Zaburzenia fizyczne i emocjonalne powiązane z tą czakrą to: chroniczne wyczerpanie, epilepsja, choroba Aizheimera, depresja, obsesyjne myśli, zamęt.

Na poziomie ciała czakra ta odpowiada za mózg i rdzeń kręgowy, korę mózgową i górną część czaszki. W układzie hormonalnym powiązana jest z szyszynką. Astrologicznie odpowiada jej znak Wodnik, rządzącą planetą jest Uran a żywiołami myśl/energia kosmiczna.

Czakrę korony energetyzuje się wizualizując strumień fioletowej lub białej energii oraz poprzez szczerą modlitwę.

Do pracy z czakrą korony możesz wykorzystać kryształy: ametyst, kryształ górski, diament, biały jadeit, biały turmalin, kwarc mleczny; zapachy: kadzidło, lawenda, palisander.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Ines
Expert
Reputacja: 0

Re: trochę o czakrach

Post autor: Ines » czw 07 lip 2011, 13:41

Trochę to wygląda jak czary-mary, bo energii jako takiej nie widać gołym okiem, ale jeśli chodzi o holistyczne podejście do człowieka to coraz bardziej przekonuje mnie medycyna niekonwencjonalna, która na tej zasadzie się opiera, w przeciwieństwie do medycyny tradycyjnej, która skupia się tylko na poszczególnych fragmentach organizmu, serwowaniu leków i napędzaniu biznesu farmaceutycznego. Aczkolwiek postępowi lekarze nie boją się korzystać z wielowiekowego dorobku naszych przodków i to jest optymistyczne choć na razie jest ich niewielu, bo po ostatnim przypadku w moim bliskim otoczeniu, gdzie leczono jeden organ, nie zbadawszy całego organizmu, a jak pacjent zaniemógł na inny to rozłożono ręce i wydano wyrok śmierci (pacjent żyje i leczy się gdzie indziej) przeraziłam się nie na żarty poziomem i podejściem naszych lekarzy. Może to był błąd w sztuce (najlepsza klinika onkologiczna w Polsce), a może tendencyjne i sztywne metody leczenia, nie wiem i nie chcę się przekonywać :-P

Awatar użytkownika
Dorota
Reputacja: 1
Cyfra: 5

Post autor: Dorota » pn 21 lis 2016, 10:49

Moim zdaniem czakry to żadne czary-mary. Trzeba jednak w tym temacie więcej się dowiedzieć, wiedzieć w jaki sposób można i trzeba z czakrami pracować. Tutaj bardzo dużą rolę odgrywają kryształy, które w pracy z czakrami mają bardzo duże znaczenie. Obrazek

karlla
Reputacja: 0
Cyfra: 3

Post autor: karlla » pt 17 mar 2017, 17:20

Dorota moim zdaniem masz bardzo dużo racji. Ostatnio się o tym przekonała, kiedy ktoś mi przybliżył ten temat. Nigdy wcześniej się tym nie interesowałam i nie zagłębiałam w to. Ale rzeczywiście jest to temat bardzo interesujący, również dla osób, które z magią nie mają nic wspólnego (chociaż czarny to tak naprawdę nie magia, ale wiele osób to ze sobą łączy).
Obrazek
Czakramy - moja pasja

ODPOWIEDZ